İktisat biliminde feminizm: Kadın istihdamında eğitim ve cinsiyet ayrımının etkileri
Feminism in economics, women's employment, problems of female labour force, communal gender
- Tez No: 748865
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ OĞUZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Kadın istihdamı bireylerin refah seviyeleri ve yaşam kaliteleri hakkında ipuçları vermektedir. Bu yönüyle iktisadi verimliliğin artmasına katkı sağlayan kadın istihdamı ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin en önemli belirleyicilerindendir. Fakat gelişmekte olan ülkelerde uygulanan ana-akım iktisat teorileri, toplumsal cinsiyet algısına dayalı olarak kadın bakış açısından ve deneyimlerinden yoksundur. Bu durum kadın istihdamına dair bir takım sorunları beraberinde getirmektedir. Çalışma feminist iktisat çerçevesinde kadın istihdamında eğitimin ve cinsiyet ayrımının etkilerini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Pandemi tedbirleri çerçevesinde 404 kişilik uzaktan (çevrimiçi) anket çalışması yapılmıştır. Toplanan verilere Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) uygulanmıştır. AFA ve DFA neticesinde“Kadın İstihdamı Ölçeği”dört faktörlü yapı göstermiştir. Ayrıca Bağımsız Örneklem T Testi ve Tek Yönlü Varyans analizi (One-way ANOVA) uygulanmıştır. Güvenilirlik için Cronbach Alpha Katsayısı kullanılmıştır. Katsayının 0,738 olarak tespit edilmesiyle güvenilirlik kriterinin kabul edilebilir durumda olduğu görülmüştür. Gönüllülük esası gözetilerek yapılan anket çalışmasında farklı demografik yapılara sahip kadınlara ve erkeklere eğitimin ve cinsiyet ayrımının kadın istihdamındaki etkilerine yönelik sorular yöneltilmiştir. Feminist iktisadın baz aldığı, erkeğin dışlanmadığı ama kadın bakış açısının da dahil edildiği bir hayat misyonundan hareketle anket çalışması her iki gruba da uygulanmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre cinsiyet ayrımının kadın istihdamı üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu görülürken, eğitim faktörünün eğitim seviyesine bağlı olarak istihdama olumlu bir etkisi olduğuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak ise incelenen veriler ve elde edilen bulgular ışığında politik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Women's employment gives clues about individuals' welfare level and quality of life. In this respect, women's employment, which contributes to the increase of economic efficiency, is one of the most critical determinants of the development level of countries. However, mainstream economic theories in developing countries lack women's perspectives and experiences based on gender perceptions. This situation brings with it several problems regarding women's employment. This study examined the effects of education and gender discrimination on women's employment within feminist economics. Within the framework of pandemic measures, a remote (online) survey study was conducted for 404 people. Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) was applied to the collected data. As a result of EFA and CFA, the“Women Employment Scale”showed a four-factor structure. In addition, Independent Sample T-Test and One-Way Analysis of Variance (One-way ANOVA) were applied. The Cronbach Alpha Coefficient was used for reliability. The reliability criterion was acceptable, with the coefficient being determined as 0.738. In the survey conducted voluntarily, women and men with different demographic structures were asked questions about the effects of education and gender discrimination on women's employment. Based on a life mission based on feminist economics, where men are not excluded, but women's perspective is also included, the survey study was applied to both groups. According to the results of the analysis, it is seen that gender discrimination has a negative effect on women's employment, while the education factor has a positive impact on employment depending on the level of education. As a result, political suggestions were made in light of the data examined, and the findings obtained.