Lise sınavlarına hazırlanan çocuklarda kaygı düzeyi, yaşam kalitesi ve ebeveyn tutumları açısından cinsiyetler arasındaki farkların incelenmesi
Investigation the differences between gender in terms of anxiety level, quality of life and parental attitude among the students prepared for high school exam
- Tez No: 451819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı lise sınavlarına hazırlanan çocuklarda; cinsiyetler arasında kaygı düzeyi, yaşam kalitesi ve ebeveyn tutumları açısından farklılıkların incelenmesidir. Ayrıca çocukların kaygı düzeyi ile yaşam kalitesi, ebeveyn tutumları ve sınav başarısı arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi dört ortaokulda eğitim gören 155 kız ve 90 erkek olmak üzere toplam 245 çocuktan oluşmaktadır. Çocukların kaygı düzeyi“Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”ile yaşam kalitesi“Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (13-18 yaş ergen formu) (ÇİYKÖ)”ve ebeveyn tutumları“Anne-Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ)”ile değerlendirilmiştir. Durumluk kaygı ve sürekli kaygı puanları kız çocuklarda erkek çocuklara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. ÇİYKÖ fiziksel sağlık ve duygusal işlevsellik alt ölçeği puan ortalamaları erkek çocuklarda kızlardan istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. ABTÖ kontrol/denetleme puan ortalamaları kızlarda erkeklerden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Durumluk ve sürekli kaygı ile; ÇİYKÖ fiziksel sağlık, duygusal işlevsellik, sosyal işlevsellik, akademik işlevsellik, psikososyal sağlık ve toplam alt ölçek puanları arasında negatif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Lise sınavı puanı ile durumluk kaygı düzeyi arasında ilişki bulunmamış olup sürekli kaygı düzeyi arasında negatif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Çalışmamızın sonuçları, lise sınavına hazırlanan çocuklarda kaygı düzeyi, yaşam kalitesi ve ebeveyn tutumları açısından cinsiyetler arasında bazı farklılıklar olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca sürekli kaygının sınav başarısını olumsuz etkilediğini ve sınavlara hazırlanan çocuklarda anksiyeteye yönelik önlemler alınmasının önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study the investigation the differences between gender in terms of anxiety level, quality of life and parental attitude among the students prepared for high school exam. Additionally the relationship between anxiety level and quality of life, parental attitude and the success in exam are examined. The participants of the study consist of totally 245 students with 155 female and 90 male. The student's anxiety level is evaluated with“The State-Trait Anxiety Inventory”and the quality of life is evaluated with“The Pediatric Quality of Life Inventory (adolescents 13-18 years old) (PedsQL)”and the parental attitude is evaluated with“The Parenting Style Scale”. State anxiety and trait anxiety levels in females were statistically found higher than males. The Pediatric Quality of Life Inventory physical health and emotional functionality score mean value was determined statistically higher in male students with respect to female students. The Parenting Style Scale control/supervision subscale average was found higher in females than males statistically. It was observed that there is a negative relation between state and trait anxiety and The Pediatric Quality of Life Inventory physical health, emotional functionality, social functionality, academic functionality psychosocial health and total subscale scores. Also there is no relation observed between high school exam score and state anxiety, however, a negative relation was detected with trait anxiety. The result of this study supports the belief that among the students prepared for high school exam there are differences between genders from the view point of anxiety level, quality of life and parental attitude. Besides by considering the negative effects of trait anxiety on exam success, this study draws attention to the importance of taking precautions against anxiety among students who are prepared for high school exam.