İnşaat sektöründe bütçeleme ve maliyet analizi
Budgeting and cost control analysis in construction sector
- Tez No: 451818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
İşletmenin yönetim fonksiyonları içerisinde yer alan bütçeleme için ayrı bir önem verilmesi gerekmektedir. Bütçeleme ile işletmeler faaliyetleri için gerekli hammadde, malzeme, ekipman, işgücü ve nakit ihtiyaçlarını daha iyi belirleyebilirler. Proje bazlı faaliyet gösteren işletmelerde bütçelerin gerçeğe yakın ve detaylı hazırlanması, işletmenin sahip olduğu kaynakları en etkili ve verimli şekilde kullanmasını sağlayacaktır. İşletme bütçelerin hazırlanmasında, varsayımsal tahminlerde bulunmak yerine daha önce benzer faaliyetler ve projelerde elde edilen verilere, şirketin sahip olduğu geçmiş tecrübe ve bilgilere de yer verilmelidir. İnşaat sektörü, proje bazlı çalışmalar yapmakta ve her proje bir diğerinden tasarım, coğrafi koşullar, iş gücü ve malzeme kaynaklarına olan uzaklıklarına göre farklılıklar göstermektedir. Bu koşullar her projenin imalat birim fiyatlarını, yönetim giderlerini, makina ve ekipman giderlerini, şantiye giderlerini olumlu ve olumsuz şekilde etkilemektedir. Tüm bunlar bütçelerde sapmalara neden olmakta olup, bütçeleme ve maliyet analizinin önemini bir kat daha arttırmaktadır. İnşaat sektörü, üretim sektöründen farklılıkları göz önüne alındığında; bütçe, bütçeleme ve maliyet analizi konularında ayrıca incelenmesi gereken bir alandır.
Özet (Çeviri)
A special importance Should be given on budgeting within management functions of business administration. With budgeting, businesses can better determine necessary raw materials, materials, equipment, labor, and cash for the activities of enterprises. In project-based businesses, realistic and detailed preparation of budgets will enable to use the resources in the most effective and efficient way. In the preparation of the business budgets, administrators should include experience and knowledge of the company's similar activities and projects obtained in the past instead of hypothetical estimates. The construction sector is doing project-based work and each project varies from one to another depending on the distance to design, geographical conditions, labor force and material resources. These conditions affect both positively and negatively include the manufacturing unit prices of each project, management costs, machinery and equipment costs, site costs. As positively and negatively, These conditions affect manufacturing unit prices, management costs, machinery and equipment costs, and construction site costs. All of this causes to deviations in the budget, therefore increases the importance of budgeting and cost analysis. The construction sector, considering the differences from the manufacturing sector; budget, budgeting and Cost Analysis issues are also an area that needs to be examined.