Akademik klasik bale eğitiminde ilk devre dönüş tekniği
Turn movements taught in the first period of the academic education of classic ballet
  1. Tez No: 451882
  2. Yazar: IŞIL KONYA
  3. Danışmanlar: PROF. M. DİLEK EVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada klasik bale için Vaganova Sisteminin öngördüğü ilk üç senede öğretilen dönüş hareketlerinin analizi yapılarak,dönüş kabiliyetinin klasik balede öğretilen teknikler haricinde hangi destekleyici egzersizlerle geliştirilebileceği, aynı zamanda dönüşler için kullanılması gereken müzik eşlikleri çözümlenmiştir. Günümüzde özellikle klasik bale alanında yapılan uluslararası yarışmlarda, 10-13 yaş grubunda yer alan yarışmacılar 14-17 yaş grubu yarışmacıların dans ettikleri solo performanslar ile yarışmalara katılmaktadırlar. Buradan anlaşılmaktadır ki, uzman eğitmenlerce fiziksel uygunluğu üst düzey olan küçük yaş gruplarındaki öğrencilere dönüşleri destekleyici hareket kombinasyonları daha yoğu n bir şekilde uygulanmakta, böylece ileri seviye dönüş hareketleri hızlı ve kolay biçimde öğretilerek kazanılan zaman hareketlerin kusursuzlaştırılması için yapılan çalışmalarla değerlendirilmektedir. Tüm bu çalışmalar ile bale alanında ileri seviyelere geçişler daha erken yaş aralığına indirgenmektedir. ANAHTAR KELİMELER: klasik bale, dönüş, vaganova sistemi, skolyoz, dönüş destekleyici egzersizler
Özet (Çeviri)
In the presenet study, by examining the turn movements taught in the first three years in the Vaganova system for classical ballet, it was analyzed what supportive exercises could be developed the tun ability besides the techniques taught in calssical ballet and at the same time it was studied on the appropriate musical accompaniments needed to be used for turns. Nowadays, in the international competitors in the 10-13 age group, participate to competitions wiht the solo performances dance4d by the 14-17 age group competitors. It is u nderstood from this that the combinations of movements supporting the turns are practised more intensely by the specialist instructors to the students in the young age groups whose higher physical fitness level is high. So that the advanced turn movements can be taught quickly and easily and the acquired time can be used for practising to perfect the movements. With all these studies, transitions to the higher levels in the ballet are reduced to earlier age ranges. KEY WORDS: classic ballet, turns, vaganova system, scoliosis, supportive excercises for turns