Konya İli Beyşehir yöresinde yetiştiriciliği yapılmakta olan üzüm çeşitlerinin kısa ampelografik özellikleri ve göz verimliliklerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 45191
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA İLİ BEYŞEHİR YÖRESİNDE YETİŞTİRİCİLİ?İ YAPILMAKTA OLAN ÜZÜM ÇEŞİTLERİNİN KISA AMPELOGRAFİK ÖZELLİKLERİ VE GÖZ VERİMLİLİKLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Naciye BEYO?LU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Zeki KARA 1995, Sayfa: 111 Jüri: Doç. Dr. Zeki KARA Prof. Dr. Fevzi M. ECEVİT Doç. Dr. Özdemir ALAO?LU Bu çalışmada, Konya ili Beyşehir yöresi üzüm çeşitlerinin ampelografik özellikleri 1994-1995 yıllarında belirlenmiştir. Tanımlanan yeşil-san taneli çeşitler: Ak üzüm, Antep üzümü, Çanakkale üzümü, Ereğli üzümü, Gelin Parmağı ve Yuvarlak Çekirdeksiz; Pembe tane renkli tek çeşit: Ra- zakı'dır. Mavi-siyah tane renkli çeşitler: Büzgülü, Gemre ve Siyah Dimrit'tir. İncelenen bütün çeşitler Vitis virufeıa'naı küttür çeşitleridir. Çeşitlerin tanımlanmasında IBPGR'nin Üzüm Tanımlayıcılan metodunun Tanım lama ve On Değerlendirme Verileri ile Galet'in (1976) ampelometrik yaprak ölçme abağı kullanılmıştır.Ayrıca tanımlanan çeşitlerin, gözlerin pozisyonlarına göre potansiyel ve gerçek verimlilikleri ilk 10 boğumda serada sürdürme ve omca üzerinde tetkikle belirlenmiştir. Maksimum verimlilik değerleri 2.78 (Gelin Parmağı) ile 1.61 (Yuvarlak Çekirdek siz) arasında bulunmuştur. Sera ve omca üzerinde kaydedilen verimlilik değerleri arasın da istatistiki önemde bir fark kaydedilememiştir. ANAHTAR KELİMH.FR: Üzüm çeşitleri ( Vhis vinifeza cvs.), ampelografi BPGR, Ü- züm Tanımlayıcıları, ampelometrik ölçü, tomurcuk, verimlilik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DESCRIPTION OF BRIEF AMPELOGRAPMC CHARACTERS AND DETERMINATION OF BUD FRUITFULNESS OF GRAPE CULTIVARS GROWN IN BEYŞEHİR DISTRICT OF KONYA PROVINCE Naciye BEYO?LU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Assoc Prof. Zeki KARA 1995, Page: 111 Jury: Assoc Prof. Zeki KARA Prof. Dr. Fevzi M. ECEVİT Assoc Prof. Özdemir ALAOGLU This study was carried out between 1994 and 1995 in order to describe ampelographic characteristics of grape cultivars grown in Beyşehir District of Konya Province. Ak üzüm, Antep üzümü, Çanakkale üzümü, Ereğli üzümü, Gelin Parmağı and Yuvarlak Çekirdeksiz are green-yellow; Razakı is reddish; Büzgülü, Gemre and Siyah Dimrit are dark blue cultivars described in this study. All cultivars are Vitis vmifera L. The above mentioned grape cultivars were described by the methods of IBPGR's“Descriptors for Grape”of characterization and preliminary evaluation data and mampelographic measurements of the mature leaves were determined by the method of Garlet (1976). Bud fruitfulness of grape cultivars in order to bud position were determined on ten winter buds forced bud bursting in greenhouse and field observations. Maximum cluster/bud values are between 2.78 (Gelin Parmağı) and 1.61 cluster/bud (Yuvarlak Çekirdeksiz) and significantly difference were not found between greenhouse and field observations results. KEY WORDS: Grape cultivars {Vitis vintfera cvs.), ampelography Ü3PGR, Descriptors for Grape, Ampelographic measurements, bud, fruitfulness. IV