Konya İli Akören, Güneysınır ve Hadim yöresi üzüm çeşitlerinin kısa ampelografik özellikleri ile göz verimliliklerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 45192
  2. Yazar: AKIN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ MUSTAFA ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
_ s ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA İLİ AKÖREN, GÜNEYSINIR VE HADİM YÖRESİ ÜZÜM ÇEŞİTLERİNİN KISA AMPELOGRAFİK ÖZELLİKLERİ İLE GÖZ VERİMLİLİKLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Aydın AKIN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Fevzi Mustafa ECEVİT 1995, Sayfa : 136 Jüri : Prof. Dr. Fevzi Mustafa ECEVİT Bu araştırma, Konya ili Akö'ren, Güneysınır ve Hadim yörelerinde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin ampelografik Özellikleri ile göz verimliliklerinin belirlenmesi amacıyla 1994 - 1995 yıllarında yapılmıştır. Tespit edilen çeşitlerin tümü Vitis vinifera L"nın kültür formları olup Ak üzüm, Beyaz Dökülgen, Göğüzüm, Hesap Ali ve İlk Dadıyan beyaz tane renkli, Kadın Parmağı ve Kızıl üzüm pembe, Ekşi kara, Ermenek üzümü, Karaman üzümü ve Siyah Parmak çeşitleri de mavi - siyah tane rengine sahiptirler. Çeşitlerin ampelografik özellikleri, IBPGR tarafından hazırlanan Üzüm Tanımlayıcılarının Tanımlama ve Ön Değerlendirme Verileri ile Minimal Descriptors'e göre belirlenmiş, ayrıca yaprak ampelometrik ölçüleri de Galet (1976)'e göre tespit edilmiştir. Göz verimlilikleri, serada her çeşidin sürgünlerinin ilk 10 boğumundan hazırlanan tek göz çeliklerinin sürdürülmeleri ve omca üzerinde de ilk 10 boğumdan çıkan salkımların sayılmaları ile belirlenmiştir. Serada ve omca üzerinde belirlenen göz verimliliği değerleri arasındaki farklılık önemsiz bulunmuştur. Sadece Kızıl üzüm çeşidinin 1. boğumu verimsizdir. Bütün çeşitler dikkate alındığında tomurcuk başına maksimum salkım Göğ üzümün 5. boğumunda 2, 9 salkım / tomurcuk olarak sayılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Vitis vinifera L. Ampelografi, Göz verimliliği, Konya.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE RESEARCHES OF BRIEF AMPELOGRAPHIC CHARACTERS AND BUD FRUITFULNESS ON THE GRAPE VARIETIES GROWN IN AKÖREN, GÜNEYSINIR AND HADİM IN KONYA PROVINCE Aydın AKIN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof. Dr. Fevzi Mustafa ECEVİT 1995, Page : 136 Jury : Prof. Dr. Fevzi Mustafa ECEVİT The aim of this research is to describe of ampelographic characters and determine of bud fruitfulness on the grape cultivars grown in Akören, Güneysınır and Hadim district in Konya province during 1994 - 1995. All the cultivars were described culture forms of Vitis vinifera L., and Ak üzüm, Beyaz Dökülgen, Göğ üzüm, Hesap Ali and İlk Dadıyan white cultivars. Kadın Parmağı and Kızıl üzüm are reddish. Ekşi kara, Ermenek üzümü, Karaman üzümü and Siyah Parmak are dark blue cultivars. To describe ampelographic characters of these cultivars used Descriptors for Grapes of characterization and Preliminary Evaluation Data, prepared by IBPGR and Minimal Descriptors in addition to these studies, ampelometric measurements of the mature leaves were determined the method of by Galet (1976). Bud fruitfulness of the cultivars were determined by suprouting of single node cuttings prepared first ten node in greenhouse and observation on vinestock in field. The fruitfulness values of greenhouse and field observations were none significant. First node only cultivar Kızıl üzüm is unfruitful, in all cultivars maximum inflorescence per bud were obserwed on Göğ üzüm's 5"1 node as 2.9 inflorescence / bud. KEYWORDS : Vitis vinifera L. cvs., Ampelography, Bud fruitfulness, Konya province 11