Okul müdürünün etkililiği ile öğretmen morali arısındaki ilişkiler
- Tez No: 4520
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, orta dereceli okul öğretmenlerinin algılarına dayanarak, okul müdürlerinin etkililikleri ile öğretmenlerin moral düzeyleri arasındaki ilişkileri analiz etmektir. Araştırmada aşağıdaki alt problemler smanmiş- tır: 1. Orta dereceli okul öğretmenlerinin algılarına göre, okul müdürlerinin genel etkililik puanları ile, öğretmenle rin genel moral puanları arasında nasıl bir ilişki vardır? 2. Orta dereceli okul öğretmenlerinin, okul müdürleri nin“teknik”,“insana ilişkin”ve“kavramsal”becerilerine ilişkin algıları ile, a. öğretmenin okul müdürü ile uyumu, b. öğretmenin meslekten elde ettiği doyum, c. öğretmenin diğer öğretmenlerle olan uyumu, d. öğretmen maaşları, e. öğretmenin iş yükü, f. eğitim-öğretim programına ilişkin sorunlar, g. öğretmenlik mesleğinin saygınlığı, h. eğitimin toplumdan gördüğü destek, i. okulun olanakları ve hizmetleri, j. toplumsal baskı' dan oluşan kendi moral boyutları arasında nasıl bir ilişki vardır? Araştırma için gerekli olan veriler, iki araç kulla nılarak toplanmıştır. Purdue öğretmen Moral Anketi ile öğretmenlerin kendi moral düzeylerine ilişkin algıları, -iv-Washington Müdür Değerlendirme Envanteri ile de okul mü dürünün etkililiğine ilişkin algıları saptanmıştır. Her iki araç Elazığ liselerinde çalışan 150 öğretme ne verilmiş, 110 anket {% 73) geri alınabilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel olarak çözümlen mesinde Statistical Package for the Social Science (SPSS) paket programının yardımıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu; kullanılmış tir. İstatistiksel çözümlemeler sonucunda, (1) okul müdürünün etkililiği ile öğretmen mora li arasında, (2) okul müdürünün“teknik”,“insana ilişkin”ve“kavramsal”becerileri ile öğretmen moralinin, (a) öğret menin okul müdürü ile uyumu, (b) öğretmenin mesleğinden el de ettiği doyum, (c) öğretmenin diğer öğretmenlerle olan uyumu, (d) öğretmen maaşları, (e) öğretmenin- iş yükü^ s,: f). eğitim-öğretim programına ilişkin sorunlar, (g) öğret menlik mesleğinin saygınlığı, (h) eğitimin toplumdan gördü ğü destek, (i) okulun olanakları ve hizmetleri arasındaki ilişkiler anlamlı bulunmuştur. Okul müdürünün“teknik”,“insana ilişkin”ve“kavramsal”becerileri ile öğretmen moralinin“toplumsal baskı”boyutu arasında herhangi bir ilişkiye rastlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thu purpose of the study was to investigate the relation ships between the secondary school principals effectiveness and the secondary school teachers morale as perceived by teachers. The study was designed to test the following sub-problems: 1. What is the relationship between general effective ness scores of the principals and general morale scores of the teachers as perceived by the teachers? 2. What are the relationships between principals'“technical skills”and the“morale dimensions”of the teachers as perceived by the teachers? 3. What are the relationships between principals'“human skills”and the“morale dimensions”of the teachers as perceived by the teachers? ^. What are the relationships between principals'“conceptual skills”and the“morale dimensions”of the teachers as perceived by the teachers? An opinionnaire and an inventory were selected for the purpose of this study. The Purdue Teacher Opinionnaire consisted of one hundred statements designed to measure a teacher's morale from the teacher's responses. The Washington Principal Evaluation Inventory consisted of sixty four statements that were designed to interpret the respondent's perception of the principal's effectiveness. Both instruments were administered to 150 teachers -VI-vıı who represented twelve secondary school in Elazığ. Of the 150 subjects in the study, 110 (73«3 percent) returned completed instruments. After the data were compiled in a manner that facilitated analysis, the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) computer program was used to determine the correlations between the scores for each teacher. Data derived from the measure of teacher morale, the Purdue Teacher Opinionnaire, was correlated with data derived from the Measure of principal effectiveness, the Washington Principal Evaluation Inventory. The correlation coefficients were computed according to the Pearson Product-Moment Correlation formula. Pearson Product-Moment Correlation indicated that: 1. There is a significant correlation between prin cipals' general effectiveness scores and general morale scores öf the teachers. 2. There are significant relationships between principals'“technical”,“human”and“conceptual”skills and the“morale dimensions”of the teachers such as '“teacher rapport with principal”,“satisfaction with teaching”,“rapport among teachers”,“teacher salary”,“teacher load”,“curriculum issues”,“teacher status”,“community support of education”, and“school facilities and services”. 3. There are no significant correlation betweenvııı“technical”,“human”and“conceptual”skills of the principals and community pressures dimension of the teacher morale.