Seçme amacıyla kullanılan testlerde Rasch modelinin katkıları
  1. Tez No: 4519
  2. Yazar: GİRAY BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ALİ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı öğrenci Yerleştirme Sınavına (ÖYS) katılacak olan adayları seçme amacıyla kullanılan öğ renci Seçme Sınavı (ÖSS) içindeki alt testlerin hazırlanma sında Rasch modelinden yararlanılmasının sağlayabileceği kat kıları ortaya koymaktır. Araştırmada özellikle, Rasch mode linden yararlanılmasının karşılaştırmalara getireceği objek tiflik üzerinde durulmaktadır. Rasch modelinden yararlanılması halinde, maddelerin örneklemden bağımsız olarak Ölçeklenebileceği (sampTe-f ree item calibration) ve maddeden bağımsız yeterlik ölçüleri el de edilebileceği (item-free person measurement) ileri sürül mektedir. Bu şartların bir ölçme durumunda karşılanması halin de psikometrik ölçmelerde objektif karşılaştırmalara imkan sağlanacağı belirtilmektedir. Bu araştırmada, 1986 ÖSS sonuçlarına göre üç ayrı ye terlik dilimini temsil ettiği düşünülebilecek olan toplam 3390 kişilik bir örnekletti grubu üzerinde çalışılmıştır. Öze rinde çalışılan öğrencilerin büyük çoğunluğunun bu araştırma da ölçüt ölçüleri olarak kullanılan ÖYS puanlarının buluna bilmesi için, örnekletti grupları ÖSS'de ortanın üzerinde başa rı gösteren okulların öğrencilerinden oluşturulmuştur. Araştırmada ilk ol arak, kul 1 anı 1 an puanların, ölçmenin ve Rasch modelinin temel sayıltıları olan (1) normal dağılım,122 (2) yerel bağımsızlık, (3) tek boyutluluk, (4) madde ayırt edicilik ölçülerinin bir'e eşit olması ve (5) şans başarısı nın 0 (sıfır) sayılabilecek düzeyde olması koşullarını ne ölçüde karşıladığı incelenmiştir. Sayıltılara uygunluğun in celenmesinden sonra, Rasch modelinden yararlanılmasının, ör nek 1 emden bağımsız madde ölçekleme imkanı verip vermeyeceği ni ortaya koymak için 'ÖSS Türkçe, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri alt testlerindeki maddeler farklı yeterlik dilimlerini temsil eden örneklem gruplarında ayrı ayrı ölçek- lenmiş; aynı alt testlerdeki maddelerle ilgili olarak değişik örneklem gruplarından Rasch modeliyle elde edilen madde güç lük Ölçüleri karşı 1 aştı rı lmıştı r. Daha sonra, Rasch modelin den yararlanılmasının, kullanılan maddelerden bağımsız yeter lik Ölçüleri sağlama imkanı verip vermeyeceğini ortaya koymak amacıyla her alt test için tek ve çift, kolay ve zor olmak üzere ikiye ayrılan maddeler birer test kabul edilerek bunlar la aynı bireyler için elde edilen yeterlik ölçüleri karşılaş- tırılmıştır. Araştırmada son olarak, Rasch modelinden yarar lanmanın testin teknik özelliklerinden güvenirlik ve geçerli ğe sağlayabileceği katkılar üzerinde durulmuştur. Güvenirliğe katkıları belirlemek için, Rasch yeterlik ölçülerinin stan dart hatası ile ölçmenin standart hataları karşılaştırılmış- tır. Yordama geçerliğine katkıları belirlemek için de Rasch yeterlik ölçülerinin ÖYS puanlarını yordama gücü, ÖSS ham puanlarının yordama gücü ile karş ı laştı rı İmi ştı r. Araştırmada şu sonuçlara varılmıştır: 1. Sayıltılarla ilgili olarak :123 (a) Test güçlüğü ve yeterlik düzeyi uyumlu olduğunda puan dağılımı normal dağılıma yaklaşmaktadır. (b) Aynı yeterlik düzeyinde olan adayların testlerdeki bir maddeye verdikleri cevapların birbirinden bağımsız oldu ğunu gösteren güçlü kanıtlar vardır. (c) ÖSS alt testleri büyük ölçüde tek boyutlu kabul edilebilecek niteliktedir. (d) Ayırt edicilik Ölçüleri bir'e eşit olmasa da mad delerin çoğu için bu değere yakındır. (e) 'Özellikle zor testlerde ve aşağı yeterlik dilimle rinde doğru olmak üzere şans başarısının sıfır sayılamayaca ğını gösteren kanıtlar vardır. 2. Sayıltıları tam olarak karşı 1 anamamasına rağmen Rasch- model i i le, (a) testlerdeki maddelerin kullanılan Örnek- lem grubundan bağımsız olarak ölçeklenmesi (sample-free item calibration) ve (b) yararlanılan maddelerden bağımsız yeter lik ölçülerinin elde edilmesi (item-free person measurement) mümkündür. 3. Rasch modeli kullanılarak aynı sayıda madde ile standart hatas ı3 öl çmenin standart hatasına göre daha küçük olan ölçüler elde edilebilmektedir. Ancak, Rasch modelinden yararlanılmasının bu özel durumdaki yordama geçerliğini artı racağını gösteren bir kanıt yoktur. Araştırmada bu bulgulara dayalı bazı önerilerde bu lunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to investigate the effec tiveness of the use of Rasch model in construction of the subtests of Student Selection Examination which is used, pri marily to select students for the second stage of the exami nation. The study focuses particularly on the contributions of Rasch model to the objectivity of comparisons. It is claimed that, if Rasch model is used, it will be possible to calibrate items independently of the samples used (sample-free item calibration) and also to estimate the ability of a person independently of the items used (item-free person measurement). It is stated that if these conditions are met in any measurement procedure, it will be possible to make objec tive comparisons. In this study, 3390 candidates were included in the sample, representing three different levels of ability, in terms of the results of 1986 Student Selection Examination. In order to make sure that the majority of students in the sample had Student Placement Examination scores, which were decided to be used as criteria in some analyses on test validity, the last year students of schools with above the mean performance on Student Selection Examination were inclu ded in the sample.125 The scores on Student Selection Examination were first, analyzed to find out whether they met the assumptions of; (1) normal distribution, (2) local independence, (3) unidimentiona- lity, (4) equality of item discrimination indices to one and, (5) zero chance level. After checking reasonability of the assumptions, Rasch model's contribution to sample free item calibration was“examined. Items in Turkish, social seciences, mathematics and science subtests of Student Selection Examina tion were calibrated separately in groups that represent three different ability levels, and the Rasch item difficulty esti mates were compared. In order to examine the model's contribution.to item free person measurement the items in each subtest were divided into two sets as ”even-odd numbered“ and ”easy-hard" items, and each set was considered as a separate subtest. Ability estimates obtained for the same groups using those sets of items were compared. Finally, contributions of Rasch model in terms of reliability and validity of the measures were examined. In order to determine the effects of the Rasch model on relia bility, the standart errors of Rasch ability measures were compared to the standard error of measurement. On the other hand, the effects of Rasch model on predictive validity were determined by comparing the predictive validity of Rasch ability measures with the predictive validity of raw scores. The following conclusions were suggested by the findings of the study:126 1- In relation to the assumptions of Rasch model, it was concluded that; (a) when the level of difficulty of the test and the level of ability are matched, the score distribution tends to be normal, (b) there is strong evidence that the responses to an item by candidates at the same ability level are independent of each other. (c) the subtests of Student Selection Examination can be accep ted as unidimentional. (d) even though the discrimination indices of the items are not equal to unity, for most of the items, they are very close to this value. (e) there is some evidence showing that especially for the difficult tests and the lower ability levels, the chance le vel cannot be accepted as zero. 2- Despite the fact that the basic assumptions of Rasch model have not all been met by the data, by using Rasch model: (a) it is possible to calibrate items independently of the samples used (sample-free item calibration) and, (b) it is also possible to estimate a person ability indepen dently of the items used (item-free person measurement). 3- With the same number of items in the test the stan dart errors of Rasch ability measures are smaller than the127 standart error of measurement. However, there is no evidence that the Rasch model can improve predictive validity of the tests in this special case, where they are already highly correlated. Some implications of the findings are indicated and some suggestions are made for further research.