Sporcularda duygusal zeka düzeylerinin iletişim beceri düzeyleri üzerine etkisi
The effect of sportsmen's emotional intelligence level on their communication ski̇lls level
  1. Tez No: 452011
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı, takım sporlarından Futbol, Basketbol, Voleybol ve Hentbol branşlarında sporcuların duygusal zekâ ve iletişim beceri düzeylerinin incelenmesi Araştırmanın örneklemini salon sporu yapan Basketbol, Hentbol ve Voleybol oynayan sporculardan Türkiye'nin çeşitli yerlerinden toplam 419 2. ve 3. lig sporcularından oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak katılımcılardan veri elde etmek için İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ) (Korkut, 1996) ve Sporda Duygusal Zekâ Envanteri (Adiloğulları ve Görgülü, 2015) kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durumlarıyla ilgili bilgi toplamak için oluşturulmuş olan kısa bir Kişisel Bilgi Formundan yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin analizleri için SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistiksel analizler, ikili gruplarda t testi ve ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ise oneway ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine emotional intelligence and the level of communication skills of the athletes in team sports such as football, basketball, volleyball and handball. Sample of the study constitutes 419 athletes who play basketball, handball and volleyball in the second and third leagues in various regions of Turkey. In order to obtain data from participants, Communication Skills Assessment in a data collection tool (CSA) (Korkut, 1996) and Emotional Intelligence Inventory in sports (Adiloğul and manners, 2015) have been used. Besides, a Personal Information Form has been used to collect data about the participants' age, gender, education level and marital status. To analyze the data obtained, SPSS 22 software package program has been used. In the analysis of the obtained data, descriptive statistical analysis has been used. In the groups of two, t-test and for the comparison of more than two groups, one-way ANOVA test have been used.