Sporcuların motivasyonel kendinle konuşma ve zihinsel dayanıklılık düzeyinin incelenmesi
Investigation of athletes motivational self-talk and mental toughness level
- Tez No: 452012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporcuların motivasyonel kendinle konuşma ve zihinsel dayanıklılık düzeylerinin incelenmesidir.Araştırmaya, aktif spor yapan, 208 kadın ve 145 erkek olmak üzere toplam 353 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcular, bireysel sporların, farklı branşları (ritmik cimnastik, artistik cimnastik, aerobik cimnastik, tranpolin cimnastik, okçuluk, güreş, yüzme, bisiklet) ile uğraşmaktadır ve spor deneyimleri (ort.=5,39 +3,54) yıldır. Araştırmanın amacına ulaşmak için, Zervas, Stavrou ve Psychountaki (2007) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Engür (2011) tarafından yapılan kendinle konuşma anketi ve Sherard, Golby ve Van Wersch (2009) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Altıntaş (2015) tarafından yapılan sporda zihinsel dayanıklılık ölçeği kullanılmıştır. Verilerin çözüm ve yorumlanmasında bağımsız örneklerde t-testi ve ANOVA testlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate athletes and their motivational self-talk and mental toughness levels.208 females and 145 males, totally 353 athletes who continued their sport life, voluntarily participated in this study. Athletes, perform in individual sports on different branches (rhytmic gymnastic, artistic gymnastic, aerobik gymnastic, trampolin gymnastic, archery, swiming, wrestle, cycle) who participated in this study and their sport expriencesare (Mage.=5,39 + 3,54) years. To achieve the purpose of the study, self talk questionnaire was developed by Zervas, Stravrou and Psychountaki (2007) to reveal individual differences in terms of self talk's motivational and cognitive processes and it was adoped to Turkey by Engür (2011). Sport Mental Toughness Questionnaire-SMTQ-14was developed by Sherard, Golby ve and Wersch (2009) and adopted to Turkey by Altıntaş (2015).For solution and interpretation of the datas, descriptive statistical methods; for independent samples T-test, One Way Anova test were used.