Otomatik genlik ve frekans değişimli, hasta tepkili, kalıcı hafızalı bir KBB odyometresinin tasarımı, imalatı ve uygulaması
- Tez No: 45206
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi OTOMATİK GENLİK VE FREKANS DE?İŞİMLİ, HASTA TEPKİLİ, KALICI HAFIZALI BÎR KBB ODYOMETRESİNİN TASARIMI, İMALATI VE UYGULAMASI Hilmi AKDO?AN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Müh. Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Mehmet BAYRAK 1995, Sayfa: 51 Jüri : Prof.Dr. Mehmet BAYRAK : Yard. Doç. Dr. Abdullah ÜRKMEZ : Yard. Doç. Dr. Şaban ERGÜN Bu araştırmanın amacı, işitme organının testi için fonksiyonel olarak kullanılacak olan otomatik bir KBB (Kulak- Burun-Boğaz) odyometrenin tasarımı, imalatı ve uygulamasıdır. KBB odyometresi, işitme kaybının derecesini ölçebilecek ve işitme kaybının yeri hakkında bir fikir verebilecektir. Test sinyalinin frekansını ve genliğini otomatik olarak değiştir mesi için tasarımı düşünülen bu cihaz ile maskeli ve maske siz sağ veya sol kulak ve maskeli kemik iletimi testleri ya pılabilecek ve sonuçlar bir hafıza tümdevresine (RAM) kayde dilebilecektir. Test işaretinin frekansı ve genliği, programlanabilir osilatör ve programlanabilir yükselteç devreleri tarafından tayin edilmektedir. Söz konusu devreler, çoğullayıcılar vası tası ile ayarlanabilir dirençleri devreye sokarak, o andaki sinyalin frekansını ve genliğini saptamaktadır. Bu çalışmada, günümüzde de kullanılan ISO 1964 stan dartlarına uygun olarak seçilen frekans değerleri 125, 250, 500, 750, 1000, 1500, 2000, 3000, 4000, 6000 ve 8000 Hz ve kullanılan test işaret genlikleri, 0 dB'den 110 dB'e kadar 5* er dB aralıklarla artacak şekildedir. Test esnasında, kulaklarına kulaklık takılmış olan bir hasta, test sesini duyduktan sonra odyometre cihazına irti batlı olan butona basar. Odyometre, o andaki test işaretinin genliği ile frekansını kaydeder. Aynı zamanda, bir sonra farklı bir frekans değerindeki test işlemine devam etme imkanını da elde etmiş olur. İşitme testinin sonunda, RAM* da kayıtlı olan bilgiler bir standart işitme değerlendirme formuna aktarılarak tıp doktorlarının kullanımı için hazır hale gelir. ANAHTAR KELİMELER ; Odyometre, İşitme Kaybı, Vibrator, Osilatör ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis The Design, Construction and Application of an ENT Patient Reacted Storage Audiometer Comprising Auto- varying Voltage and Frequency Hilmi AKDO?AN Selçuk university Science Institute Electrical-Electronics Eng. Dept. Supervisor : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK 1995, page: 51 Jury : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK : Assist. Prof. Abdullah ÜRKMEZ : Assist. Prof. Şaban ERGÜN The aim of this research was the design, construction, and application of an automatical ENT (Ear-Nose-Throat) audi ometer which would be used functionally for the examination of the ears. The ENT audiometer measures the level of the hearing loss and gives an idea its location. By the device, which is thought to be designed to test automatically signal frequency and amplitude, the masked and unmasked right or left ear tests and the masked bone conduction test could be performed and the results could be recorded into a memory in tegrated circuit (RAM). The frequency and amplitude of the test signal are de termined by the pogrammable oscillator and amplifier cir cuits. Also these circuits activate the adjustable resistors by multiplexers, and then determine the frequency and ampli tude of the signal at that instant. According to the ISO 1964 standard that is in use today, the test signal frequencies in this study were selected as 125, 250, 500, 750, 1000, 1500, 2000, 3000, 4000, 6000 and 8000 Hz and the test signal amplitudes used increased from 0 to 110 dB with a 5 dB interval. During the test, a patient with an ear-phone pushes the button connected to the audiometer after hearing the test signal. At this time, the audiometer records the frequency and amplitude of the signal and continues the testing opera tion with the next different frequency value. At the end of hearing test, the recorded information in the RAM is transferred to a standart hearing-evaluation form and becomes available for the use of medical doctors. KEY WORDS : Audiometer, Hearing Loss, Vibrator, oscillator iV