Çoklu su pompası içeren bir su şebekesinin bilgisayarla otomatik kontrolü
- Tez No: 45207
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ÜRKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇOKLU SU POMPASI İÇEREN BÎR SU ŞEBEKESİNİN BİLGİSAYARLA KONTROLÜ Musa AYDIN Selçuk üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Müh. Anabil im Dalı Danışman : Y. Doç. Dr. Abdullah ORKMEZ 1995, Sayfa: 79 Jüri : Y. Doç. Dr. Abdullah ORKMEZ Y. Doç. Dr. Î.Baha MARTI Y. Doç. Dr. Şaban ERGON Bu çalışmada, şehir içme suyu şebekesinin bir bölümünü temsil eden bir sistemin bilgisayarla kumanda ve kontrolü ta sar ımlanm ıştır. Sistem içerisinde iki adet tek fazlı A.C. motopomp, bir adet su tankı, tüketiciyi temsil eden iki adet vana, bir adet PC bilgisayar, motorların akımı, gerilimi ve sargı sıcaklığı ile su basıncının örneklendiği bir adet kart, motopompların devreye alınması veya devreden çıkarılması sırasında bilgi sayardan gelen sinyal ile kontaktör bobininin ener j i 1 enmes i- ne kumanda eden her motor için birer adet kart ve analog değerleri dijital değere çeviren 12 bitlik A/D çevirici kartı yer almaktadır. Sistemde yer alan A.C. motopomplar kuyudan aldıkları su yu su tankına vermekte, vanalar aracılığı ile de tanktaki su tahliye edilmektedir Çalışan bu sistemin kontrol edilebilmesi için motopompların akımları, gerilimleri, sargı sıcaklıkları ve su tankının basıncı örneklenerek AD çevirici kartına akta rılmaktadır. Bu örnekleme işlemi sırasında değerlerin tümü gerilime dönüştürülmüş haldedir. Su tankının basıncını ve motor sargı sıcaklıklarını gerilime dönüştürmek için sensör- ler kullanılmaktadır. Motopompların akımları, gerilimleri, sargı sıcaklıkları ve su tankında oluşan basınç sayısal defer olarak bilgisayar ekranında okunabi 1 mekted i r. Belirtilen büyüklükler için alt ve üst sınırlar isteğe göre tayin edilebilmektedir. Şayet herhangi bir nedenle belirlenen sınır değerlerin dışına çıkı lacak olursa bigisayardan alarm sinyali verilmekte, bu durum belirli bir süreyi aşacak olursa sistem durdurulmaktadır. Yapılan bu çalışma, maddi imkanların yeterli olması du rumunda daha da geliştirilerek gerçek su şebekelerine uygula nabilme özelliğine sahiptir. ANAHTAR KELİMELER : Kumanda ve kontrol, Dönüştürücüler, Kont rol sistemi, Sensörler. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis CONTROLLING WITH COMPUTER A WATER NETWORK WHICH IS CONSIST OF SEVERAL PUMPS IN A CITY Musa AYDIN Selçuk University Science Institute Electric-Electronics Eng.Dept. Supervisor: Assoc, Prof. Dr. Abdullah ORKMEZ 1995, Page:79 Jury 5 Assoc, Prof. Dr. Abdullah ORKMEZ Assoc, Prof. Dr. i.Baha MARTI Assoc. Prof. Dr. Şaban ERGON In this study, computer controlled and operated system which represents a part of drinking water network of a city has been designed. In this system the following apparatus were employed ; two single-phase AC motopumps, a water tank, two valves rep resenting consumers, a PC, a card sampling voltage, current, pressure and temperature, a card for each motor to switch the motopomps on and off by controlling the coil of the contac tor makes the motopumps on or off and 12-bit A/D card for converting the analog values into digital values. The AC motopumps transfers the water from well to the water tank and that water in the tank is transfered to the consumers using the valves. In order to control the system, the currents, voltages temperature of windings of the moto pumps and the pressure in the water tank are transfered to A/D card from the sampling card. During this sampling process all the values are converted into voltage. For this reason sensors are used to convert pressure in the water tank and temperature of the windings to voltage. The currents, voltages, temperature of windings of the motopumps and the pressure in the water tank can be read as numeric values on the computer screen. For the defined values high and low limits can be selected for desired values by the user. If the limits are exceeded, the computer will rise an alarm and the system will be stopped automatically after a definite time. This project is applicable to the real water networks by developing the system more if the monetary resources are ava i 1 abl e. KEYWORDS : Operating and Control, Converters, Controlling Systems, Sensors. IV