Japon bıldırcınlarında kuluçkaluk yumurta ağırlığı ve ebeveyn yaşının civciv çıkış ağırlığı ve 6. hafta canlı ağırlığı üzerine etkileri
- Tez No: 45208
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN YETİŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi JAPON BILDIRCINLARINDA {Coturnix coturnix japonica) KULUÇKALIK YUMURTA A?IRLI?I VE EBEVEYN YAŞININ CİVCİV ÇIKIŞ A?IRLI?I VE 6. HAFTA CANU A?IRLI?I ÜZERİNE ETKİLERİ iskender YILDIRIM Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR 1995, Sayfa: 40 Jüri: Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR Prof. Dr. Oktay YAZGAN Yrd. Doç. Dr. Mehmet PEMBECİ Bu çalışmada, Japon bıldırcmlannda {Coturnix cotumix japonica) kuluçkalık yumurta ağırlığının ve ebeveyn yaşının civciv çıkış ağırlığı ve 6. hafta canlı ağırlığı üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla iki deneme yürütülmüştür. Birinci denemede, kuluçkalık yumurtalar, üç ağırlık grubuna 11.0-11.9 g (A), 12.0-12.9 g (B) ve 13.0-13.9 g (C) olan üç gruba aynlmış ve çıkışta civcivler birey sel olarak tartılarak çıkış ağırhklan tespit edilmiştir. Kuluçka peryodu sonunda A, B ve C gruplarında ortalama çıkış ağırhklan sırasıyla 6.98 g, 7.56 g ve 8.39 g bulun muştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF EGG WEIGHT AND PARENTAL AGE ON HATCHING WEIGHT AND LIVE WEIGHT AT 6th WEEKS OF AGE IN JAPANESE QUAIL (Cotumix cotumix japonica) İskender YILDIRIM Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR 1995, Page: 40 Jury: Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR Prof. Dr. Oktay YAZGAN Asis. Prof. Dr. Mehmet PEMBECİ This research was conducted to investigate the effect of weight of hatching eggs and parental age on the hatching weight and the live weight at 6* weeks of age in Japanese quail (Cotumix cotumix japonica). For this purpose two experiment were conducted. In the first experiment, the hatching eggs were divided into 3 weight groups (A: 11.0-11.9, B: 12.0-12.9 and C: 13.0-13.9) and their chicks were used as material of the study. After hatching, the chicks were weighted individually.