Çağdaş sanatta trajedi
Tragedy in modern art
- Tez No: 452089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LÜTFİ ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma Gazi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı'nda (GGSER) yapılmıştır. Araştırmanın konusu Çağdaş Sanat ve bu süreçte doğan trajedi kavramı doğrultusunda üretilen işler, genel olarak postmodern ve modern dönemin içeriğini kapsayan, Çağdaş ve güncel sanat pratikleri dahilinde irdelenmeye çalışılırken, aynı zamanda bu sürecin sanatçı üzerinde yarattığı Trajik durum anlamlandırılmaya ve araştırılmaya özen gösterilmiştir. Süreç, sanatçı ve durum görsel pratikler ve araştırma pratikleriyle bütünleştirilmeye çalışılmıştır. Trajedi neden vardır insan hayatında hep bu kavram, sanatçı için neyi temsil etmiştir, çağdaş sanatın bu kavram doğrultusunda kendine biçtiği pay nedir. Bu kavramların hepsi tezin iskeletinin yapısal temeli içerisinde cevaplandırılmayı amaç gözetmiştir Anahtar Kelimeler : Çağdaş, Sanat, Trajedi, Sanatçı
Özet (Çeviri)
This research is made in Gazi University Graduate School of FineArts, Art PaintingDepartment (GGSER). As researchsubject, whileworksproduced in the direction of modern art and concept of tragedyborn in thisprocessaretriedto be examinedwithincontemporary and current art practiceswhichcoversmainlycontents of postmodern and modern period, at the same time attention is given on explanation and investigation of tragiccasethisprocesscreatedover the artist. The process, the artist and the casearetriedto be integratedwithvisualpractices and researchpractices. Why there is tragedy? Whatdoesthisconcept, which is in human life, representfor the artist? What is the share modern art appraisedforitself in the direction of thisconcept? Alltheseconceptsaremeantto be answeredwithinthesisframework Key words : Modern, Art, Tragedy, Artist