İcra özellikleri ve sanat hayatı açısından Zehra Bilir
The life and art of Zehra Bi̇li̇r
- Tez No: 452090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezi, Türk Halk Müziği Tarihinde önemli bir isim olan Zehra BİLİR'in hayatı, Türk Halk Müziğindeki yeri, Türk Halk Müziğine katkıları, kaynak kişi olma özelliği, sanatını inceleme ve araştırma üzerine kuruludur. Tezin konusuna uygun olan ana kaynaklar Zehra BİLİR'in yayınlanan röportajı ile kendi döneminde yayınlanmış olan gazete yazıları, plaklar, haberler, televizyon yayınlarından oluşmaktadır. 26 Mart 1913 Malatya'nın Arapgir köyünde doğan Zehra BİLİR, Türk Halk Müziğimizde önemli bir yeri olan sesiyle ve birikimleriyle eşsiz değerler katmış; yöresinin ezgilerini tarihsel ve kültürel birikimini, ustaca kullandığı sesi ve yöresel tarzı ile ifade etmiş usta bir sanatçıdır. Türkülere kaynaklık etmesi ve yorumlamasının yanı sıra sanatkâr kişiliğiyle birçok türkünün halk tarafından sevilmesini de sağlamıştır. Bu halk sanatçısının hayatı, sanatçı kişiliği ve sanatını icra etmek için verdiği mücadeleler birçok şahidin diliyle tarihin unutulan sayfalarından çıkartılarak söz konusu olan bu tezde yer almaktadır. Bu tez, 28Haziran2007 yılında hayata gözlerini kapatan Zehra BİLİR'e ait dünün bilgi ve belgelerini gelecek nesillere taşımayı amaçlayan bir hayatın Türk Halk Müziğindeki yerini belirleme ve tespit etme çalışmasıdır. Anahtar Kelimeler : Türk Müziği, Türk Halk Müziği, Zehra Bilir, Türkü Ana
Özet (Çeviri)
This Postgraduate Thesis paper is based on the examination and research of the life of Zehra BİLİR, who was an important person in the History of Turkish Folk Music, her role within Turkish Folk Music, her contributions to Turkish Folk Music, her compilations, and her art. The primary sources appropriate to the subject of the thesis consists of the interview held with Zehra BİLİR that was published along with newspaper articles, records, news and television broadcasts that were presented in her period. Zehra BİLİR, born on 26 March 1913 in Malatya's village of Arapgir, has contributed unique values through her voice that has a significant role within Turkish Folk Music and through her accumulations; she is a qualified singer who has presented the melodies of her region and her historical and cultural accumulations through her skillfully used voice and regional style. Apart from being a source to folk songs and singing them, she has also produced many significant melodies with her artistic personality. The life, artistic personality and the struggles this folk singer went through in order to perform her music have, in the words of many witnesses, been taken from the forgotten pages of history and have entered among the pages of this thesis paper. This thesis paper is a study on determining and designating the role of a person within Turkish Folk Music, who aimed to carry on the past knowledge and documents belonging to Zehra BİLİR who passed away on 28 June 2007, to the next generation. KeyWords : Turkish Music, Turkish Folk Music, Zehra Bilir, Folk Song.