Konya-Çumra Küçükköyde arazi toplulaştırılmasının altyapı hizmetlerine ve sulama oranına etkisi
- Tez No: 45214
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA-ÇUMRA-KÜÇÜKKÖY'DE ARAZİ TOPLULAŞTIRMASININ ALTYAPI HİZMETLERİNE VE SULAMA ORANINA ETKİSİ YusufUÇAR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tanmsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman.Prof. Dr. Mehmet KARA 1995, Sayfa:72 Jüri: Prof. Dr. Mehmet KARA Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ŞİMŞEK Yrd. Doç. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ Bu araştırmada, Konya-Çumra-Küçükköy'de uygulanan arazi toplulaştırma projesinin, tarımsal altyapı hizmetlerine ve sulama oranına etkisi incelenmiştir. Toplulaştırma yapılan alanda, toplulaştırmadan önce ve sonraki durum karşılaştırılarak, toplulaştırmanın alan kayıpları, parsel sayısı ve şekli, sulama şebekeleri, sanat yapılan, drenaj şebekeleri, ulaşım durumu, tesviye çalışmaları ve sulama oranına etkileri incelenmiştir. Toplulaştırma ile, parsel sayısında %44 azalma saptanmış, çokgen ve şekilsiz parsel sayısı %83'den %16*ya düşmüş, sulama şebekesinin kapladığı alanda %55'lik azalma sağlanmış, yol ağadan faydalanan parsel sayısı %30.8'den %100'e, sulama oram da %37.5'den %99.7'ye yükselmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Arazi parçalanması, Arazi Dağılımı, Arazi toplulaştırması, Şekilsiz parsel, Sulama oranı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF THE LAND CONSOLIDATION ON THE AGRICULTURE SUBSTRUCTURE AND IRRIGATION RATE IN KONYA-ÇUMRA-KÜÇÜKKÖY. Yusuf UÇAR Selçuk University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Agricultural Structures and Irrigation Supervisor: Prof. Dr. Mehmet KARA 1995, Page:72 Jury: Prof. Dr. Mehmet KARA Assist. Prof. Dr. Hüseyin ŞİMŞEK Assist. Prof. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ In this research, the effect of land consolidation aplications was investigated to agriculturel substructure studying and irrigation rate in Konya-Çumra-Küçükköy. In the area of land consolidation applied, was comparatived previous and subsequent situation from land consolidation was investigated to lost of area, number of plot and shape, irrigation networks, farm irrigation structures, drainage network, transportation conditions, leveling work and irrigation rate. In the result of land consolidation the number of plot was reduced 44%, the number of polygon and shapeless plot was reduced from 83% to 16%. In the covered area of irrigation networks was provided 55% reducing. The number of plot using road network was increased from 30.8% to 100% and irrigation rate was raised from 37.5% to 99.7%. KEYWORDS: Land piece, Land untidy, Land consolidation, Shapeless plot, Irrigation rate n