Beyşehir Gölünde avlanan sudak balığının bazı özellikleri
Some properties of pike-perch fished from Beyşehir Lake
- Tez No: 45213
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ABSTRAKT Yüksek Lisans Tezi BEYŞEHİR GÖLÜNDE AVLANAN SUDAK BALI?ININ {Stizostedion lucioperca L. 1758) BAZI ÖZELLİKLERİ Aydın KILIÇ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Mustafa KARAKAYA 1995, Sayfa: 24 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Mustafa KARAKAYA Prof. Dr. Adem ELGÜN Prof. Dr. Atilla AKGÜL Bu araştırmada Beyşehir Gölünde avlanan sudak balığı'mn {Stizostedion lucioperca L. 1758) Ekim 1994-Mart 1995 aylan arasında kalitatif özellikleri, randıman ve kondüsyonunda meydana gelen değişiklikler ile aynı dönem içerisinde avlanan balıklarda üç farklı pişirme metodu uygulanarak net yenebilir et miktarları ve pişirme kayıpları tespit edilmiştir. Araştırma süresince avlanan balıklarda total boy 16,8-30,0 cm, çatal boy 15,8-29,2- cm, tüm ağırlık 36,45-185,09 g, randıman %70.2-73.6, kondisyon 0,71-0,75, protein miktarı %15. 17-17.03, yağ miktarı %0.16-0.68, kül miktarı %1.09-2.İ4, su miktar %79.3- 83.6 arasında değişim göstermiştir. En fazla yenebilir et miktarı ve en düşük pişirme kaybı yağda pişirme metodunda tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sudak Ba.hğı(Stizostedion lucioperca L. 1 75 8), Kalitatif. Özellikler, Randıman, Kondisyon, Pişirme Metodu Net Yenebilir Et Miktarı, Pişirme Kaybı. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SOME PROPERTIES OF PIKE-PERCH (Stizostedion lucloperca L. 1758) FISHED FROM BEYŞEHİR LAKE Aydın KILIÇ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisor : Asst. Prof. Dr. Mustafa KARAKAYA 1995, Page : 24 Jury : Asst. Prof. Dr. Mustafa KARAKAYA Prof. Dr. Adem ELGÜN Prof. Dr. Atilla AKGÜL In this research, the kind of qualitative properties, yield (%) and the changes at the condition of Pike-Perch (Stizostedion hıcioperca L. 1758) fished from Beyşehir Lake from October 1994 to March 1995, and the edible meat(%) and the loss of cooking after tree different cooking methods at same period were investigated. The total length between 16.8 and 30,0 cm., fork length between 15,8 and 29,2 cm, whole weight between 36,49 and 185,09 g, yield between 70.2% and 73.3%, condition between 0.71 and 0.75, protein between 15.17% and 17.03%, fat between 0.16% and 0.68%, crude ash between 1.09% and 2.14%, water between 79.3% and 83.6% were obtained on the samples at the same period. The most edible meat and the least cooking loss were determined by the frying in oil. KEY WORDS: Pike- ?erch(Stfcostedion lucioperca L. 1758), Qualitative Properties, Yield, Condition, Cooking Methods, Edible Meat, Cooking Loss. IV