KOBİ'lerin i̇ç denetime bakışı, Karabük i̇l uygulamasi
SME's overview of the internal audit, Karabuk cities application
- Tez No: 452140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ülke ekonomileri içerisinde büyük bir paya sahip olan KOBİ'lerin önemi güngeçtikçe artmaktadır. KOBİ'ler ülke ekonomisinin gelişmesine, bölgesel kalkınmaya, istihdam artışına, gelir dağılımındaki dengesizliklerin azaltılmasına, büyük işletmelere mal teminininde önemli katkı sağlamaktadır. İç denetim işletme içerisinde kendi personeli tarafından gerçekleştirilen bir oto kontrol sistemi, kurmay danışmanlık hizmetidir. Gerek ülkemiz içerisindeki düzenlemelerle gerek uluslararası düzenlemelerle son yıllarda önemine değinilen iç denetim, işletmelerin yaşam düzeylerini etkileyebilen faaliyetlerin başında gelmektedir. Hem yerel hem de küresel rekabet ortamında amaçlarına ulaşmak isteyen işletmeler için; iç denetim üst yönetim adına iç kontrol sistemini inceler. Olası hata ve eksiklikleri üst yönetime bildirerek varlık kaybını en aza indiren, doğru bilginin oluşmasına katkı sağlayan, bilgi iletişimi ve güvenliğine arttıran, personelin üst yönetimim istediği gibi çalışmasına sağlayan faaliyetleri yerine getirebilmektedir. İç denetim çalışmaları ile işletme faaliyetlerinin üst yönetim kararlarının bir yansıması olan yönetmelik ve yazılı emirlere, yasal mevzuata ve standartlara ne derece uyulduğunu tespit edip gelişmeleri rapor etmektir. Bu çalışma amacı, KOBİ'lerde iç denetime olan bakış açısını ortaya çıkarmak, iç denetim ile ilgili yöneticilerinin görüşlerini ortaya koymak ve mevcut durumla ilgili bir tespit yapmak ve geleceğe ilişkin çıkarımlarda bulunmaktır. Çalışmanın sonucunda iç denetim faaliyetlerine gereken önemin verilmediği, plansız çalışıldığının, yeterli personel bulunmadığının, denetim mercinin şirket patronu tarafından tek başına yapıldığının, işletmeler içerisinde departman ayrımı olmadığı ve işletmeleri gelecek yıllara taşıyacak kurumsal yapının oluşturulamadığı tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler : KOBİ, İç Denetim, Denetim
Özet (Çeviri)
The large share of the country's economy which has the importance of SME's is increasing day by day. SMEs in the development of the national economy, regional development, employment growth, the reduction of imbalances in income distribution, provide a significant contribution in supplying goods to large enterprises. Internal audit is a consulting services chief of staff which performed by the staff within a business auto control system. The need for our country and the need for compliance within the international regulations mentioned in recent years the importance of the internal audit, enterprises are the main activities that may affect the level of life. Both locally and in global competition environment that want to achieve their goals to businesses; internal audit on behalf of executive management examines the internal control system. The possible errors and deficiencies in the reporting entity executive management minimizes the loss, contributing to the formation of correct information, increase communication and information security, providing executive management personnel to work as they wish is fulfilled activities. The activities of the internal audit work is a reflection of the top management decisions, business regulation and written orders, compliance with legal requirements and standards, to what extent is to identify developments that is observed in the report. This study aim is SME's to reveal the perspective in the internal audit, put forward their views on the internal audit manager and to make a determination on the current situation and future related inferences. As a result to thesis, have been identified the internal audit activities is not given the importance, unplanned work, inadequate staff there, is done audit authority of the company alone that made by the boss, businesses are not within the department separated and businesses carry into the future unable to the institutional structure. Keywords : SME, Internal Audit, Audit