Etkileşimci ve dönüştürücü liderliğin iç girişimcilik davranışı üzerine etkisi
The effect of transactional and transformational leadership on intrepreneurship
  1. Tez No: 452141
  2. Yazar: MUSA KAYIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, dönüştürücü liderlik ve etkileşimci liderlik uygulamalarının iç girişimcilik davranışı üzerindeki etkilerini belirlemeye odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerdeki çalışanların dönüştürücü liderlik boyutları olan ideallerle etkileme, ilham verme, entelektüel teşvik ve bireysel ilgi, etkileşimci liderlik boyutları olan durumsal ödül, istisnalarla yönetim (aktif), istisnalarla yönetim (pasif) ve serbesiyetçilik boyutlarının iç girişimcilik boyutları olan yenilikçilik, bireysel ağ genişletme, risk alma, proaktiflik ve özerklik üzerinde ne derece etkili olduğunu belirleyebilmektir. Bu amaç kapsamında bolu il genelinde bulunan farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerde 328 çalışandan anket yöntemi kullanılarak veriler elde edilmiştir. Hipotezleri test etmek amacıyla hiyerarşik regresyon analizinden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda, dönüştürücü liderlik boyutlarından, idealleştirerek etkileme, entelektüel teşvik ve bireysel ilgi boyutları iç girişimcilik boyutları olan yenilikçilik, bireysel ağ genişletme, risk alma, proaktiflik ve özerklik boyutlarına pozitif yönlü ve anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Etkileşimci liderlik boyutlarından durumsal ödül, istisnalarla yönetim (aktif), istisnalarla yönetim (pasif) ve serbesiyetçilik boyutları iç girişimcilik boyutlarına pozitif yönlü ve anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler : EtkileĢimci Liderlik, DönüĢtürücü Liderlik, Ġç GiriĢimcil
Özet (Çeviri)
This study focuses on determining the effects of transformational leadership and Transactional leadership practices on internal entrepreneurial behavior. The aim of the work is to ensure that the employees in different sectors of the business have internal entrepreneurial dimensions of influential leadership dimensions: ideally influences, inspiration, intellectual incentives and individual interests, situational rewards of interactivity leadership dimensions, exceptional management (exceptional), exceptional management (passive) Innovation, individual network expansion, risk taking, proactivity and autonomy. With in the scope of this aim, data were collected from 328 employees in the different sectors in Bolu province by questionnaire method. Hierarchical regression analysis was used to test hypotheses. As a result of the study, it has been determined that transformational leadership dimension has a positive and meaningful effect on innovativeness, individual network expansion, risk taking, proactivity and autonomy dimensions which are dimensions of idealization, intellectual incentive and individual interest, internal entrepreneurship. Situational rewards, exceptional governance (active), exceptional management (passive), and stereotyping dimensions were found to have a positive and significant effect on the dimensions of internal entrepreneurship from the transactional leadership dimensions. Key Words : Transactional Leadership, Transformational Leadership, Interpreneurship