Buckyball C 60 çözeltilerinin fotofiziksel özellikleri
Photophysical properties of bucky ball C 60 solutions
  1. Tez No: 45218
  2. Yazar: MEHMET AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada yakın zamanda keşfedilmiş olan buckyball C60 molekülünün simetrisi incelenmiş ve ait olduğu nokta simetri grubunun teorisi derli, toplu verilmiştir. Molekül de yer alan atomların ve simetri eksenlerinin kutupsal koordinatları, seçilen bir koordinat eksenleri sistemine göre tayin edilmiştir. Ayrıca uygun koşullar sağlandığı takdirde kerosen yağının isli alevinde fulleren ailesi moleküllerinin oluşacağı düşünülmüş, oluşma enerjisi bakımından en uygunu ve en kararlısı olan buckyball C60 molekülünün kerosen oca ğının gaz tahliye borusu içinde yoğunlaşan kurum içindeki varlığı, spektroskopik yöntemlerle gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Cso, C60 tayfı, C60 çözeltisi, buckyball, düzgün yirmiyüzlü simetrisi, kurum
Özet (Çeviri)
The fullerene molecules might be formed in sooting flames of kerosene oil which is burned to heat water in a combustion furnace. The C60 is the richest of them because of its stability and suitable enerji conditions. They dragged up along the burned gas outlet tube and deposited on the way. We have collected sarnies of soot from kerosene oil combustion products and analysed these in an effort to detect buckyball molecules. Spectroscopic studies of ex tracted material in solutions reveal the presence of C60 in yields and ratios that depend on changeable parameters. The symmetrical properties of C60 molecule is investigated also. KEY WORDS : C60, buckyball, icosahedral symmetry, C60 solution, C60 spectra, soot. IV