Sosyal bilgiler öğretmenleri perspektifinde küreselleşme (Malatya ili örneği)
Globalization in the perspective of social sciences teachers (The sample of Malatya)
  1. Tez No: 452190
  2. Yazar: FUAT BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin küreselleşme olgusuna ilişkin algılarını belirlemek ve belirlenen algıların cinsiyet, mesleki kıdem ve yaş değişkenlerine göre anlamlı olup olmadığını ölçmek amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde olup betimsel nitelik taşımaktadır. Araştırmanın evrenini 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Malatya ilinde görev yapan Sosyal Bilgiler öğretmenleri oluştururken, araştırmanın örneklemini ise“Tabakalı-Tesadüfî Örnekleme”yöntemi ile belirlenmiş 225 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır.Bu araştırmada verilerin toplanması için üç bölümden oluşan bir veri seti kullanılmıştır. Birinci bölümünde araştırmacı tarafından hazırlanan“Yönerge”, ikinci bölümde“Kişisel Bilgiler Formu”ve üçüncü bölümde ise araştırmacı tarafından hazırlanan“Küreselleşme Anketi”yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 18,0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde, f (frekans), % (yüzde), Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, iki düzeyli değişkenlerde t-Testi, daha fazla düzeyli değişkenlerde ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to investigate the perceptions of social sciences teachers on the globalization phenomenon; and to determine whether these perceptions vary at a significant level according to gender, professional seniority, and age variables. The research is designed in the scanning model, and has descriptive characteristics. The universe of the study consists of Social Sciences teachers working in the city of Malatya in 2015-2016 Academic year, and the sampling of the study consists of 225 Social Sciences teachers determined according to“Layered-Random Sampling Method”. A dataset consisting of 3 sections has been used in this study to collect the data. In the first section, there is the“Instructions”part prepared by the author of the research; in the second section there is the“Personal Information Form”; and in the third section, there is the“Globalization Survey”, which was prepared by the author of the research. The SPSS 18,0 Statistical Package Program was used in assessing the data obtained in the study. F (frequency), % (percentage), and the Pearson Product-Moment Correlation Analysis were used in the analyses of the data; the t-test was used in dichotomous variables; and the One-Way Variance Analysis (ANOVA) was used for the variables with more levels.