هجرة الأوطان في الفقه الإسلامي
Hicretü'l-Evtân fi'l-Fıkhiʼl-İslamî
- Tez No: 452215
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Rahman ve rahîm olan Allahʼın adıyla. Bilimsel araştırmaların gereği olarak bu çalışma özet, önsöz, araştırmanın amacı, konusu, yöntemi, konu hakkındaki önemli çalışmaları kapsayan giriş dört bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. Birinci bölümde İslam fıkhı ile bağlantılı olarak göç olgusunun tanımı ile Kurʼân-ı Kerîm ve hadislerdeki kullanım şekline değinilmiştir. Daha sonra konu ile ilişkili kavramlar ve konu ile bağlantıları ele alınmıştır. Bölüm, araştırmacının tercih ettiği göç olgusunun tanımı ile sonlandırılmıştır. İkinci bölümde tarihte göçün gerçekleştiği dönemler üzerinde durulmuş ve Kurʼânʼdaki işaretleri açıklanmıştır. Ayrıca Peygamberler tarihi eksenli olarak sünnette ve siyerde yer edinen göç olayları eski kavimlerin göçleriyle harmanlanarak aktarılmıştır. Daha sonra Peygamberimizin ve sahabenin hicretlerine ve sahih bir fıkhi netice elde etme açısından her iki hicretten yararlanmanın boyutuna atıfta bulunulmuştur. Bölümün sonunda modern dönemin göçleri ile modern ve eski dönem göçleri arasındaki fark ele alınmıştır. ʻGöçün nedenleri, göç ve göçmen çeşitleriʼ isimli üçüncü bölümün başında göçün çeşitleri, nedenleri ve göç ile ilgili dini meseleler ele alınmıştır. Ayrıca göç olgusunun dini boyutunun varlığı ve göçmen grupları ile ilgili dini meselelerin netleştirilmesi adına göçmenler de gruplara bölünmüştür. Dördüncü ve son bölümde ise modern dönemin göçmenlere bakışı ve çağdaş hukuk sisteminde göçmenlerin hukuku islam fıkhı ile karşılaştırılarak işlenmiştir. Sonuç kısmında ise araştırma neticesinde varılan veriler serdedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The contents of the letter Summary, according to research scholarships require, that includes: Summary, Introduction, preface, the goal of the research, research methodology, the statement of the most important studies on subjects, four chapters and conclusion. In the first chapter the research talk about immigration and its concepts and I commented on some of the comments which relate to access to the knowledge of the legitimate ruling then I mentioned context from Koran and Hdith concluding the benefits of each of them.I brought wordy relevant and the comparison of these vocalizations. In conclusion, I made the definition of a researcher in the selection of an appropriate definition for Migration . In the second chapter, I stood on the historical stages which got migrations and its landmarks and features in the Koran became clear and what came in Sunnah and biography of the Prophet having the ancient migrations which marked by the migration of the prophets then I pointed to the migration of the Prophet and the Companions and how to take advantage of the Two Migrations to get to the correct deduction idiosyncratic. I added at the end of the chapter the talk about the modern migrations and the difference between the old and the modern migrations. It came in the third chapter under the name of types of migration and their motives and varieties immigrants. At first I explained types of immigration and related jurisprudential provisions. I classify immigrants to classes so as to facilitate our legitimate position of each case and fittings associated with motivated immigrants to the West Countries -because of its impact in idiosyncratic rule. I shed light on the motives and causes of migration. But in the fourth chapter, entitled to the provisions of the Immigration in the modern era, I explained the provisions in the case of immigrant and the motivation of shara that got him out of his country and Immigration to other countries in the light of contemporary realities and according to the controls and legitimate purposes. In conclusion it came in a summary with the most important and most prominent findings of the research.