الهجرة الاضطرارية وأحكامها في الفقه الإسلامي
İslam hukukuna göre zorunlu göç ve hükümleri / Forced migration and its provisions according to Islamic law
  1. Tez No: 707494
  2. Yazar: AYA A. I. ALTAWIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
İslam dünyasında son yüzyılda büyük göçler yaşanmaktadır. İslam aile Hukukunda İslam ülkesinden yine Müslüman ülkeye ve Müslüman beldeden gayr-i müslim ülkelere yapılan hicretlerde birçok itikadî ve hukukî problemler ortaya çıkmaktadır. Özellikle Müslüman kadınları ilgilendiren göç hareketlerinde kadınların yalnız hicretleri, çocukların velayeti, kocası kaybolan kadınların nikâhları, kadının mahremi olmadan ya da mahreminin izni olmadan hicreti gibi konular sebebiyle birçok mağduriyet yaşanmaktadır. İşte bunun gibi konular mezhep görüşleri doğrultusunda hukuki alt yapısını ortaya koyup klasik dönemdeki ve güncel dönemdeki uygulama örneklerini ele alınarak işlenmeye gayret edilmiştir. İslam hukukunun daha çok füruu fıkıh konularını ilgilendiren bu konu, özellikle aile hukuku bağlamında ele alınmaya çalışılmış ve diğer talî konularla birlikte değerlendirilmeye gayret edilmiştir. Bu çalışmada hicretin mahiyeti, gönüllü ve zorunlu göç hareketleri, Hz. Yusuf'un, Hz. İbrahim'in ve Hz. Musa'nın zorunlu hicretleri ile yine Hz. Peygamberin Mekke'den Medine'ye hicretindeki uygulamaları vb. konular değerlendirilerek, yeni ortaya çıkan meseleler için delil olarak kullanılmaya çalışılmıştır. İslam hukuku dinamik bir yapıya sahip olduğundan Batılı güçlerin Müslümanların iradesi dışında başına tasallut ettikleri zorunlu hicret sebebiyle yeni ortaya çıkan itikadî ve hukuki problemlerin çözümünde bu dinamizmden faydalanılması kolaydır. Bu çalışmada klasik kaynaklarda dağınık şekilde ve diğer fıkhî meselelerle ele alınan ve hicreti ya da zorunlu durumlar için öngörülen bazı ictihadların yardımıyla konu tek kitap altında toplanmaya gayret edilmesi bakımından önem arzetmektedir. Çalışmada, öncelikle konunun ele alındığı klasik kaynaklardan mukayeseli olarak detaylı bir şekilde araştırılmış olup teknolojik imkânlardan da yararlanılarak veriler toplanmaya çalışıldı. Bu aşamadan sonra verilerin işlenmesi kısmına geçilerek hicretin ve de özellikle zorunlu hicretin anlam ve mahiyeti gibi tezimizin temel kavramlarının tahlili ile konuya giriş yapılmıştır. Bu arada“İslam Hukukunda Zaruret Hali”gibi konularla konumuz kıyas edilerek işlenmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last century, there has been a great migration in the Islamic world. In Islamic family law, many religious and legal problems arise during the migrations from Islamic countries to Muslim countries and from Muslim countries to non-Muslim countries. Especially in migration movements that concern Muslim women, there are many grievances due to issues such as women's migration alone, custody of children, marriages of women whose husbands have disappeared, and migration of women without a mahram or without the permission of her mahram. Issues such as these have been tried to be discussed by revealing the legal infrastructure in line with the views of the sect and by considering the examples of practice in the classical period and the current period. This issue, which is mostly related to the sub-titles of Islamic law, has been tried to be dealt with especially in the context of family law and tried to be evaluated together with other secondary issues. In this study, the nature of the emigration, voluntary and compulsory migration movements, the forced migrations of the prophets Yusuf, Abraham and Moses, and the practices of the Prophet Muhammad in his migration from Mecca to Medina, etc. By evaluating the issues, it has been tried to be used as evidence for newly emerging issues. Since Islamic law has a dynamic structure, it is easy to benefit from this dynamism in the solution of newly emerged faith and legal problems due to the forced migration that Western powers attacked without the will of Muslims.In this study, it is important to try to gather the subject under a single book with the help of some ijtihads, which are dealt with scattered and other fiqh issues in classical sources and foreseen for hijra or obligatory situations. In the study, first of all, a detailed comparative study was made from the classical sources in which the subject was discussed, and then the data was tried to be collected by making use of the technological possibilities. After this stage, it was passed to the processing part of the data, and the subject was introduced by analyzing the basic concepts of our thesis such as the meaning and nature of the hijra and especially the compulsory migration. In the meantime, our subject has been tried to be compared with the subjects such as“The State of Necessity in Islamic Law”.