Ortaokul öğrencilerinin kontrol odağı ile problem çözme becerilerinin sigaraya yönelik algılarına etkisi
The effects of locus of control and problem solving skills of secondary school students on thei̇r smoking percepti̇on
  1. Tez No: 452238
  2. Yazar: YASEMİN SELEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; çocukların kontrol odakları ile problem çözme becerilerinin çocukların sigaraya yönelik algılarına etkisini incelemektir. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel tasarımda yürütülen araştırmanın örneklemini İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ortaokullar arasından basit rastgele örneklem yöntemi ile İzmir'in kuzey ve güney bölgelerinden seçilen, Selçuk Yaşar Alaybey Ortaokulu ve Yusuf Uz Ortaokullarında öğrenim gören, ebeveyninden onay alınan 1253 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmanın verileri Sosyodemografik Veri Toplama Formu, Nowicki-Strickland İç-Dış Denetim Odağı Ölçeği, İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri, Çocuk Karar Denge Ölçekleri ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplamalar ve ortalama, korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The purpose of this study is to examine the effects of children's locus of control and problem-solving skills on children's smoking perception. METHODS: A sample of the research carried out in the descriptive cross-sectional design was created by the simple random sampling method among the secondary schools affiliated to the İzmir Provincial Directorate of National Education, and 1253 students selected from the northern and southern regions of İzmir, who were educated in Selçuk Yaşar Alaybey Secondary School and Yusuf Uz Secondary School. Sociodemographic Data Collection Form, Nowicki-Strickland Internal-External Locus of Control Scale, Problem Solving Inventory for Children at the Level of Primary EducationPercentages andChild Decisional Balance Scale were used to collect data of this research. Percentages, Mean values, correlation, multipleregression analysis were used in order to analyze the data of the study.