Nötropenik hematoloji-onkoloji yetişkin hastalarında yüksek çözünürlüklü bilgiyarlı tomografi (YCBT) ile tespit edilen akciğer parankim lezyonlarının görüntüleme yöntemleri ile takiplerinde 3 tesla manyetik rezonans'ın (MR) tanıya katkısının araştırılması
Whether 3 tesla MR imaging is feasible for the diagnosis in febrile neutropenic hematologic-oncologic adult patients which have lung parenchymal lesions diagnosed with HRCT.
  1. Tez No: 452258
  2. Yazar: KEMAL İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Hematology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Amaç: Malignitesi olan febril nötropenik hastalarda pulmoner enfeksiyonlar sıklıkla görülmektedir. Hayatı tehdit edici karekterdeki bu enfeksiyonların erken saptanması etkin tedavi için oldukça önemlidir. Bu hastalıkların tanısında altın standart görüntüleme yöntemi yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografidir (YÇBT). Ancak bu yöntem sık aralıklarla takip gerektiren genç hastalarda, artan radyasyona maruziyeti nedeniyle kaygı sebebidir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) radyasyon maruziyeti olmadan hastaların takip incelemelerine imkan sağlar. Bu çalışmada yetişkin febril nötropenik hematoloji-onkoloji hastalarında YÇBT ile tespit edilen akciğer parankim lezyonlarının takiplerinde 3 Tesla (T) MRG'nin yeterli olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: YÇBT ile akciğer enfeksiyonu saptanan 22 febril nötropenik olgu çalışmaya dahil edildi. Bu hastalara YÇBT tetkiki sonrasında 48 saat içerisinde akciğer MRG tetkiki yapıldı. MRG incelemede aksiyel veya koronal planda elde olunan altı (6) sekans kullanıldı; (1) nefes tutmalı B-TFE (2) solunum tetiklemeli T2-SPAIR (3) solunum tetiklemeli T1-TFE (4) solunum tetiklemeli T2-TSE (5) solunum tetiklemeli T2-STIR (6) nefes tutmalı kontrastsız T1-e-THRIVE. MR görüntülerinde pulmoner enfektif lezyonların boyutu ve saptanabilirliği değerlendirildi. Lezyonlar nodüler enfeksiyon (1 – 5 mm, 6 – 10 mm, >10 mm) ve yaygın konsolidasyon olarak sınıflandırıldı. İki radyolog YÇBT ve MRG görüntülerini farklı zamanlarda enfeksiyon odaklarının tespiti açısından konsensus içinde değerlendirdi. YÇBT bulguları altın standart olarak kabul edildi. Bulgular: YÇBT ile 22 hastada toplam 242 enfektif lezyon saptandı. Lezyonların 231'i nodüler enfeksiyon, 11'i yaygın konsolidasyon olarak sınıflandırıldı. TSE T2 ağırlıklı ve SPAIR ağırlıklı sekansların enfektif odakların tespitinde sensitivitesi sırasıyla %87.6, %83.9 ve tanısal kesinliği sırasıyla %93.8, %91.9 olup, bu seknanslar boyutlarından bağımsız olarak enfektif odakların tespitinde en kullanışlı sekanslardı. Nodüler enfektif odakların tespitinde TSE-T2, SPAIR, T1-TFE, STIR, B-TFE ve e-THRIVE görüntülerinin sensitiviteleri sırasıyla %87, %83.1, %69.3, %59,7 ve %51.9'du. Yaygın konsolide odakların görüntülemesinde TSE-T2, SPAIR, T1 TFE, B TFE ve STIR sekansları %100 sensitivite, e-THRIVE sekansı ise %90,9 sensitiviteye sahipti. Sonuç: Sık aralıklarla radyolojik görüntüleme ve takip gerektiren hastalarda enfektif lezyonların takibinde akciğer MRG inceleme yüksek sensitivite ve tanısal kesinliğe sahiptir. Yaygın konsolide odakların tespitinde kullanılan bütün MRG sekansları büyük oranda lezyon tespitine olanak verirken, nodüler enfektif odakların tespitinde T2 TSE ve SPAIR sekansları YÇBT bulguları ile daha yüksek oranda uyum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: Pulmoner infections usually seen in febrile neutropenic patients who have malignancy. Early detections of this life threating infections are important for initializing an effective treatment. High resolution computerized tomography (HRCT) is the gold standard imaging method for the diagnosis of these diseases. However, in young patients whom require multiple follow-up, this method is a cause of concern due to radiation exposure. MR imaging allows the patient's follow-up examinations without of radiation exposure. For this reason, the aim of this study is to investigate whether 3 tesla MR imaging is feasible for the diagnosis in febrile neutropenic hematologic-oncologic adult patients which have lung parenchymal lesions diagnosed with HRCT. Material and Methods: 22 febrile neutropenic cases that have lung parenchymal lesion diagnosed with HRCT were included the study. MR images are taken in 48 hours following the CT imaging. MR images were acquired in 6 different sequences in non-contrast axial or coronal plans; (1) Breath hold B TFE, (2) Respiratory triggering T2-SPAIR, (3) Respiratory triggering T1-TFE, (4) Respiratory triggering T2-TSE, (5) Respiratory triggering T2-STIR, (6) Breath hold T1-e-THRİVE. The size and the detectability of the lesions are evaluated in MR images. Lesions are classified as infective nodule (1-5mm, 6-10mm, >10mm) and widespread consolidation. Two radiologists evaluated the images of HRCT and MRI within consensus in terms of the detection of infectious focus at different times. HRCT findings were accepted as the gold standard. Findings: 242 infective lesions were depicted in 22 patients with HRCT. 231 of lesions were classified as nodular infections and 11 of lesions were classified as widespread consolidations. In the detection of infective focus, TSE-T2 and SPAIR sequences senstivity 87.6%, 83.9%, diagnostic accuracy 93.8%, 91.9%, respectively and these were most sensitive sequences on infective focus detection, regardless of nodule size. On detection of nodular enfective foci sensitivity on TSE-T2, SPAIR, T1-TFE, STIR and B-TFE was 87%, 83.1%, 69.3%, 59.7% and 51.9%, respectively. İmaging on widespread consolidated foci TSE-T2, SPAIR, T1-TFE, B-TFE and STIR sequences were 100% sensitivity while e-THRIVE was 90.9% sensitivity. Results: Pulmonary MRI indicates higher sensitivity and diagnostic accuracy at enfective lesions follows up on patients who require imaging and monitoring at frequent intervals. While all MRI sequences have been used to detect diffuse consolidation foci are usually allowed detection of lesions, T2 TSE and SPAIR sequences shows a high concordance with HRCT findings to detect nodular enfective foc