Çok ilaca dirençli tüberküloz olgularında sekonder antitüberküloz ilaçlara karşı oluşan direncin saptanmasında bactec mgıt 960 sl dst ve genotype mtbdrsl testlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of bactec mgit 960 Sl DST and genotype mtbdrsl tests for detecting second-line antituberculosis drug resistance in multi-drug resistant tuberculosis cases
- Tez No: 452257
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızda, Middlebrook 7H10 besiyeri ile yaptığımız agar proporsiyon yöntemini referans alarak; çok ilaca dirençli tüberküloz (ÇİD-TB) olgularında sekonder antitüberküloz ilaçlara karşı oluşan direncin saptamasında BACTEC MGIT 960 SL DST (Becton Dickinson, ABD) ve GenoType MTBDRsl (Hain Lifescience, Almanya) testlerinin performanslarını değerlendirmeyi amaçladık. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Ulusal Tüberküloz Referans Laboratuvarından temin edilen 46 ÇİD-TB suşu çalışmamıza dâhil edildi. BACTEC MGIT 960 SL DST'nin duyarlılık ve özgüllük değerleri sırasıyla amikasin için %100, %100; kanamisin için %100, %100; kapreomisin (4 µg/ml) için %100, %100; kapreomisin (10 µg/ml) için %100, %95,3; ofloksasin için %100, %100 ve moksifloksasin (0,5 µg/ml) için %85,7, %100 olarak bulundu. Moksifloksasin (2 µg/ml) için sadece özgüllük ve pozitif prediktif değerleri hesaplanabildi ve ikisi de %100 olarak bulundu. GenoType MTBDRsl testinin florokinolon ve aminoglikozid/siklik peptid direncini saptamadaki duyarlılık ve özgüllüğü sırasıyla ofloksasin için %88,9, %100; moksifloksasin (0,5 µg/ml) için %85,7, %94,9 olarak gerçekleşti. Moksifloksasin (2 µg/ml) için özgüllük ve negatif prediktif değerleri %83 ve %100 oldu. Sonuç olarak, BACTEC MGIT 960 SL DST'nin uygulama pratikliği ve standardizasyon açısından büyük kolaylık sağladığı ve GenoType MTBDRsl ile birlikte her iki yöntemin de sekonder antitüberküloz ilaçlara karşı oluşan direncin saptanmasında oldukça başarılı olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the performances of BACTEC MGIT 960 SL DST (BectonDickinson, USA) and GenoType MTBDRsl (Hain Lifescience, Germany) tests for detecting second-line antituberculosis drug resistance in multi-drug resistant tuberculosis (MDR-TB) cases by comparing Middlebrook 7H10 agar proportion as a reference method. In this study, 46 MDR-TB strains obtained from Turkish National Public Health Institute, were included. The sensitivity and specificity of BACTEC MGIT 960 SL DST were for amikacin 100%, 100%; for kanamycin 100%, 100%; for capreomycin (4 µg/ml) 100%, 100%; for capreomycin (10 µg/ml) 100%, 95.3%; for ofloxacin 100%, 100% and for moxifloxacin (0,5 µg/ml) 85.7%, 100%, respectively. For 2 µg/ml moxifloxacin, only specificity and positive predictive values were be able to be calculated and were found both 100%. The sensitivity and specificity of GenoType MTBDRsl test for detecting fluoroquinolone and aminoglycoside/cyclic peptide resistance were for ofloxacin 88,9%, 100% and for moxifloxacin (0,5 µg/ml) 85,7%, 94,9%, respectively. For moxifloxacin (2 µg/ml), specificity and negative predictive values were 83% and 100%, respectively. In conclusion, it was found that BACTEC MGIT 960 SL DST would provide a great convenience for standardization and practical applicability and both methods including GenoType MTBDRsl, were quite successful for detecting resistance against second-line antituberculosis drugs.