Plantar fasiitli hastaların tedavisinde ekstrakorporeal şok dalga tedavisi ile proloterapi uygulamasının etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of effectiveness of extracorporeal shock wave therapy and prolotherapy application in the treatment of patients with plantar fasciitis
- Tez No: 452273
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Plantar fasiit; yetişkinlerde topuk ağrısının en sık nedeni olarak bilinmektedir. 40-60 yaş arası görülme sıklığı artmakla birlikte, koşucularda, uzun süre ayakta kalmayı gerektiren iş yapanlarda, fazla kilolularda ve bazı biyomekanik ayak problemleri bulunanlarda daha sık görülür. Plantar fasiit tanısı; öykü ve fiziki muayene ile kolaylıkla konulabilir. Tedavide ilk seçenek konservatif yöntemlerdir. Konservatif tedaviye rağmen iyileşmeyen hastalarda; lokal enjeksiyonlar ve ESWT tedavisi kullanılmaktadır. ESWT ve Proloterapi uygulamaları kontrollü bir inflamasyon oluşturarak rejenerasyonu tetikleyen tedavi yöntemleridir. Bu prospektif çalışmada; benzer etki mekanizmalarına sahip olan ESWT ve Proloterapi uygulamalarının plantar fasiit tedavisindeki etkinliklerinin karşılaştırılması ve daha etkin olan yöntemin ortaya konulması amaçlandı. Çalışmaya en az 6 aydır yakınması bulunan 38 hasta dâhil edildi. Hastalar ESWT (n=22) ve Proloterapi (n=16) olarak iki gruba ayrıldı. ESWT; haftada bir kez toplamda 3 seans, Proloterapi ise iki hafta arayla 2 kez yapıldı. Ayrıca bütün hastalara egzersiz programı verildi. Tüm hastaların tedavi başlangıcında ve 3. aydaki VAS, FAOS ve OSI sonuçları değerlendirildi. Çalışmanın sonunda; 3. ayda yapılan grup içi değerlendirmelerde tedavi öncesi ve sonrası VAS, OSI ve FAOS sonuçları arasında anlamlı fark bulundu (p0,05). FAOS sonuçları bakımından tedavi sonrası Proloterapi grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark belirlendi (p=0,041).
Özet (Çeviri)
Plantar fasciitis is known as the most frequent cause of heel pain in adults. Although its frequency increases between 40-60 years of age, it is observed more frequently in sprinters, in people who do work requiring long time standing, in over-weight and who have some biomechanical foot problem. Plantar fasciitis can be diagnosed easily by anamnesis and physical examination. The first choice in treatment is the conservative methods. In patients who don't recover despite of conservative treatment, ESWT treatment and local injections is used. ESWT and Prolotherapy applications are the treatment methods triggering regeneration by forming controlled inflammation. In this prospective study; it was aimed that effectiveness of ESWT and Prolotherapy applications, which have similar mechanism, were compared in plantar fasciitis treatment, and the more effective method was revealed. 38 patients, who had complaints for at least 6 months, were included in the study. The patients were divided into two groups as ESWT (n=22) and Prolotherapy (n=16). ESWT was carried out once a week, a total of 3 sessions, and Prolotherapy was carried out 2 times in a two-week interval. Moreover, all patients were given an exercise program. VAS, FAOS and OSI results of all patients at the beginning of the therapy and in 3 months were evaluated. At the end of the study; there was significant difference between VAS, OSI and FAOS results before and after treatment in intra-group evaluations made in the 3rd month (p0,05). There was statistically significant difference in the favor of Prolotherapy group after the treatment in terms of FAOS results (p=0,041).