Multipl sklerozlu hastalarda serum chemerın düzeyinin incelenmesi
Investigation of serum chemerin levels in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 452274
  2. Yazar: AHMET ÇETİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF DEMİRKAYA, PROF. DR. ALİ ALBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Multipl Skleroz (MS) merkezi sinir sisteminin (MSS) birçok bölgesinde demiyelinizasyon, multifokal inflamasyon, reaktif gliozis ve aksonal kayıpla karakterize T hücre aracılı otoimmün bir hastalıktır. Daha çok 20-40 yaş arasındaki erişkinleri etkiler ve ciddi derecede nörolojik özürlülüğe neden olabilir. Chemerin, G protein bağlı reseptör ChemR23'ün doğal ligandı olarak izole edilmiştir. Chemerin, ChemR23 eksprese eden lökosit popülasyonları özellikle immatür plazmasitoid dendritik hücreler olmak üzere, immatür miyeloid dendritik hücreler, makrofajlar ve natural killer hücreler için kemotaktik bir rol oynar. ChemR23 eksprese eden hücrelerin crohn hastalığı, ülseratif kolit, lupus eritematozus, psöriazis, romatoid artrit ve MS gibi kronik inflamatuar hastalıklarda tespit edildiği ve lezyonlarında biriktiği gösterilmiştir. MS'li hastaların inflame MSS lezyonlarında ve beyin omurilik sıvılarında (BOS) çok sayıda dendritik hücre olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmada değişik klinik tipte, hastalığın farklı evrelerinde ve farklı immünmodülatuvar ilaç kullanan 203 MS hastasında serum chemerin, IL-1 beta ve IL-10 düzeylerini inceledik. Yeni tanı almış MS hastalarında, özellikle metilprednizolon ya da immünmodülatuvar ilaç kullanmayanlarda, chemerin seviyelerinin yüksek olduğunu, metilprednizolon kullanmış veya immünmodülatuvar ilaç kullanan hastalarda chemerin seviyelerinin düşük olduğunu gözlemledik. Bu veriler chemerin düzeylerinin MS'in başlangıcında, tedavi öncesi, tedavi sonrası tedaviye cevap ve hastalığın seyri hakkında bizlere fikir verebileceğini düşündürmektedir. Çalışmamız chemerinin proinflamatuvar özelliklerini desteklemekte, MS'in etyopatogenezinde dendritik hücrelerin önemli bir rol oynadığını bir kez daha göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is a T cell mediated autoimmune disease characterized by demyelination, multifocal inflammation, reactive gliosis and axonal loss in many regions of central nervous system (CNS). Usually affects adults between 20-40 years of age and can cause severe neurological disability. Chemerin was isolated as a natural ligand of the G protein coupled receptor ChemR23. Chemerin plays a chemotactic role for the leukocyte populations which express ChemR23 including especially immature plasmacytoid dendritic cells, immature myeloid dendritic cells, macrophages and natural killer cells. ChemR23 expressing cells has been shown that is recruited in chronic inflammatory diseases such as Crohn's disease, ulcerative colitis, lupus erythematosus, psoriasis, rheumatoid arthritis and MS. In several studies large number of dendritic cells has been shown in inflamed lesions of CNS and cerebrospinal fluids in patients with MS. In this study we investigated serum levels of chemerin, IL-1 beta and IL-10 in 203 MS patients which are in different clinical types, different stages of the disease and different usage of immunmodulating drugs. Newly diagnosed MS patients, particularly those who do not use immunomodulating drugs or methylprednisolone, have high levels of chemerin, conversely we observed the patients who use methylprednisolone and immunomodulating drugs have low levels of chemerin. These data can give an idea about the course of the disease and suggesting response to treatment. Our study supports the pro-inflammatory properties of chemerin and once again show that the dendritic cells play an important role in the pathogenesis of MS.