Sikatrisyel olmayan alopesili hastalarda trichoscan sonuçları ve klinik ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation and clinical association of trichoscan results in patients with non-cicatricial alopecia
- Tez No: 452272
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tbp. Kd. Ütğm. Serbay GÜREL,“Sikatrisyel olmayan alopesili hastalarda trichoscan sonuçları ve klinik ile ilişkisinin değerlendirilmesi”, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Askeri Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Ankara 2015. Bu çalışmanın amacı, polikliniğimize saç dökülmesi şikayeti ile başvuran nonskatrisyel alopesili kadın ve erkek hastalarda saç dökülme paterninin trichoscan analiz yöntemi ile dermoskopik özelliklerinin incelenmesi ve sonuçların istatistiksel olarak karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza GATA Dermatoloji polikliniğine başvuran ve 'Nonskatrisyel Alopesi' tanısı alan 41'i erkek (%47,7), 45'i (%52,3) kadın olmak üzere 86 hasta dahil edildi. Diffüz alopesisi olan 35 hastanın 33'ü kadın (%94,3) iken 2'si erkek (%5,7) olup yaşları 13 ile 45 arasında değişmekteydi. Bu hastalar için saç dansitesi 240,26±73,36 /cm2 , vellüs kıl yoğunluğu 32,64±23,64 /cm2, terminal kıl yoğunluğu 167,53±62,3 /cm2, anagen oranı % 74,86±8,97 ve telogen oranı ise % 25,14±8,97 olarak gözlenmiştir. AGA tanılı 44 hastamızdan elde edilen değerler ışığında ise saç dansitesi 234,44±54,85 /cm2 , vellüs kıl yoğunluğu 64,99±24,59 /cm2, terminal kıl yoğunluğu 170,63±40,9 /cm2 ,anagen oranı % 74,02±8,35 ve telogen oranı ise %25,98±8,35 olarak saptanmıştır. Diffüz alopesili ve androgenetik alopesili hastalar arasında trichoscan sonuçlarını karşılaştırdığımızda androgenetik alopesi hastalarında vellüs kıl dansitesi, vellüs saç oranlarının daha yüksek seyrettiği buna karşılık terminal kıl oranı ve doğal olarak terminal/vellüs oranlarının düştüğü gözlenmiştir. Bu çalışma; saç dökülme nedenlerinin büyük çoğunluğunu oluşturan skatrisyel olmayan alopesilerde trichoscan verilerinin yaş, klinik ve laboratuar özellikler ile birlikte değerlendirildiği geniş kapsamlı bir çalışma olması yönünden önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
Md.First Lieutenant Serbay GÜREL,“Evaluation and clinical association of trichoscan results in patients with non-cicatricial alopecia”, Gulhane Military Medical Academy, School of Medicine, Department of Dermatology, Dissertation-Specializaton in Medicine, Ankara, 2015. The aim of this study is to examine the dermoscopic features of hair loss patterns in patients with non-cicatricial alopecia admitted to our policlinic with trichoscan analysis and to compare the results statistically. In our study, a total of 86 patients including 41 men (%47,7) and 45 (%52,3) women admitted to our policlinic and diagnosed as 'Non-cicatricial alopecia' were evaluated. Thirty-five patients diagnosed as diffuse alopecia consisted of 33 women (%94,3) and 2 men (%5,7) were aged between 13 and 45. In these patients, the mean hair density was 240,26±73,36 /cm2, the mean vellus hair density was 32,64±23,64 /cm2, the mean terminal hair density was 167,53±62,3 /cm2 and also the mean anagen telogen ratio was 3,68 ±2,36. Mean hair density of 44 participants diagnosed as androgenetic alopecia (AGA) was 234,44±54,85 /cm2, mean vellus hair density was 64,99±24,59 /cm2, mean terminal hair density was 170,63±40,9 /cm2 and the mean anagen telogen ratio was calculated as 3,31 ±1,17. When we compare the trichoscan results among patients with diffuse alopecia and androgenetic alopecia; vellus hair density and vellus hair ratio in participants diagnosed as AGA was higher and on the contrary terminal hair density and terminal vellus ratio was lower than participants diagnosed as diffuse alopecia. Our study is significant because it is a comprehensive study that the trichoscan results in patients with non-cicatricial alopecia observed in many patients suffering from hair loss, determined with age, clinical and laboratory features.