Preterm doğum öngörüsünde maternal boy uzunluğu ve maternal vücut kitle indeksinin rolünün araştırılması
Investigate the role of maternal height and maternal body mass in preterm birth prediction
  1. Tez No: 452277
  2. Yazar: FAHRİ BURÇİN FIRATLIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM EMRE KARAŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada, preterm doğum öngörüsünde maternal boy uzunluğu ve vücut kitle indeksinin rolünü ortaya koymaya amaçladık. Materyal-Metod: GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde son 5 yılda (01 Ocak 2009 – 31 Aralık 2014) sezaryen ve/veya spontan vajinal doğum ile doğumunu gerçekleştirdiğimiz hastalar dahil edildi. Bu hastaların geriye dönük dosyalarının incelenmesi ile hastaların demografik verileri, doğum yaptıklarında ki gestasyonel haftaları ile birlikte çalışmanın temelini oluşturacak maternal boy uzunlukları ve vücut kitle indeksleri tek tek ele alınarak bunlardan preterm doğum yapanlar ile çalışma grubu oluşturuldu. Kontrol grubu olarak ise yine retrospektif değerlendirme ile Naegele yöntemi ile belirlenen beklenen doğum tarihinden sonra doğum yapan hastalar seçildi. Her iki grubun, maternal boy uzunlukları ve vücut kitle indeksleri karşılaştırılarak alınan sonuçlara göre sensitivite, spesifite, en iyi kestirim noktası ve alıcı işletim karakteristiği analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In tihs study, we aimed to investigate the roles of maternal height and body mass index on preterm delivery prediction. Materials and Methods: Patients having either ceaserean and/or normal delivery in GATA Gynecology and Obstetrics Department in the last 5 years (01 January 2009 – 31 December 2014), were included in the study. By retrospective study, demographic datas, gestational weeks in the time of delivery and maternal height and body mass indexes which are the key elements of our study, were covered individually and a study group was formed with the ones having preterm delivery. For the control group, patients having delivery after the calculated expected delivery time with Naegele's method, were selected with retrospective examination. According to the results obtained by the comparison of maternal height and body mass indexes between these two groups, they were evaluated due to sensitivity, specificity, the best predictor point and receiver operating characteristic analysis.