Nabız dalga hızının birleşik ingiliz dernekleri (joınt brıtısh socıetıes jbs 2) kalp damar hastalığı risk skorlaması ile ilişkisinin belirlenmesi
Investigation of Relationship Between Pulse Wave Velocity and Cardiovascular Risk Scoring of Joint British Societies (JBS 2)
- Tez No: 452278
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH BULUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Nabız dalga hızının; kalp damar hastalıklarını önleme açısından klinik kullanımda önemi giderek artmaktadır. Bu çalışmada nabız dalga hızı ile Birleşik İngiliz Dernekleri risk skorlaması (JBS 2) arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışma grubumuza Ocak 2013 – Ocak 2014 tarihleri arasında GATA İç Hastalıkları B.D. polikliniğine başvurmuş veya klinikte takip edilmiş, nabız dalga hızları ölçülmüş olan toplam 705 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan bireylerin yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, koroner arter hastalığı ve eşdeğeri hastalık mevcudiyeti, hipertansiyon varlığı ve ek hastalıklar incelendi. Poliklinik başvurularında istenmiş olan labaratuvar tetkiklerinden HDL kolesterol ve total kolesterol değerleri kaydedildi. JBS skorları hesaplanarak nabız dalga hızı ile arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmaya katılan hastaların nabız dalga hızları ve Birleşik İngiliz Dernekleri kalp damar hastalığı risk skorları(sistolik kan basıncına göre kalp damar hastalığı ve inme riski, diyastolik kan basıncına göre kalp damar hastalığı ve inme riski) arasındaki korelasyon orta düzey olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Pulse wave velocity is becoming increasingly important in clinical use of early diagnosis and prevention of cardiovascular disease. In this study, the relationship between pulse wave velocity and cardiovascular risk scoring of Joint British Societies (JBS 2) was investigated. Our study group included 705 individuals with measurement of pulse wave velocity, who have been followed at department of GATA Internal Medicine between January 2013 and 2014. Age, sex, smoking, presence of coronary artery disease and equivalent disease, hypertension and additional diseases of the individuals enrolled in the study were examined. Laboratory tests which are necessary for the calculation of the JBS score; HDL cholesterol, and total cholesterol values were recorded. Then the correlations between Joint British Societies Risk Scores and pulse wave velocity were investigated. The correlation between cardiovascular risk score of JBS (cardiovascular and stroke risk for systolic blood plessure, cardiovascular and stroke risk for diastolic blood plessure) and pulse wave velocity was found to be moderate.