Konya bölgesindeki koyunlarda atıklara neden olan chlamydia enfeksiyonlarının serolojik araştırılması
Serological investigation of chlamydia infections which caused abortions in sheep of Konya Region
- Tez No: 45228
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF DURAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Doktora Tezi KONYA BÖLGESİNDEKİ KOYUNLARDA ATIKLARA NEDEN OLAN CHLAMYDIA ENFEKSİYONLARININ SEROLOJİK ARAŞTIRILMASI Rüstem DUMAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Yusuf DURAK 1996, sayfa: 51 Jüri: Doç. Dr. Yusuf DURAK Prof. Dr. Sanver EKMEKÇİ Doç. Dr. Osman ERGANİŞ Bu çalışmada, Konya yöresinde 1993-1994 kuzulama sezonunda abort yapan koyunlardan alman toplam 224 koyun kan serumu, Komplement Fiksasyon Testi (KFT) ile Klamidyoz yönünden araştırılmıştır. KFT' nde Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nden sağlanan Chlamydia psittaci S 26/3 susu ile enfekte edilen embriyolu tavuk yumurtalarının san keselerinden hazırlanan süspansiyon antijen olarak, kobay serumu komplement olarak ve Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mibrobiyoloji Anabilim Dalı'nda koyun eritrositleriyle immunize edilen tavşanlardan hazırlanan antiserumlar amboseptör (hemolitik serum) olarak kullanıldı. 224 örnekten 45 (%20)' i 1/16-1/32 antikor titreleri arasında pozitif, 28 (%12.5)' i 1/8 antikor türesinde şüpheli ve geriye kalan 151 (% 67.4)' i 1/8' den düşük antikor titrelerinde negatif bulundu. ANAHTAR KELİMELER: Chlamydia psittaci, Klamidyoz, Komplement Fiksasyon Testi. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctorate Thesis SEROLOGICAL INVESTIGATION OF CHLAMYDIA INFECTIONS WHICH CAUSED ABORTIONS IN SHEEP OF KONYA REGION Rüstem DUMAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Yusuf DURAK 1996, Page: 51 Jury: Assoc. Prof. Dr. Yusuf DURAK Prof. Dr. Sanver EKMEKÇİ Assoc. Prof. Dr. Osman ERGANİŞ In this study, a total of 224 sheep blood sera which have been taken from aborted ewes during the 1993-1994 lambing season in Konya region, have been investigated for Chlamydiosis by Complement Fixation Test (CFT). In CFT, a suspension which have been prepared from the yolk sacs of embryonated hens' eggs infected with S 26/3 strain of Chlamydia psittaci which was provided from Pendik Veterinary Control and Research Institute as antigen, guinea pig serum as complement and rabbit antisera immunized by sheep erythrocyte which was prepared by Selçuk Universtiy Vet. Fac. Department of Microbiology as amboceptor (haemolytic serum) have been used. 45 samples (20 %) out of 224 were positive with the titration between 1/16- 1/32, 28 samples (12.5 %) were suspected to 1/8 antibody titre and remained 151 samples (67.4 %) were negative to antibody titreş of less, than 1/8. KEY WORDS: Chlamydia psittaci, Chlamydiosis, Complement Fixation Test. IV