Geleneksel Türk müziğinde solfej eğitimi
Solfeggio training Turkish music
- Tez No: 45227
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRK MÜZİ?İNDE SOLFEJ E?İTİMİ Adnan KILIÇARSLAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ayhan ZEREN 1995, Sayfa: 61 Jüri : Prof.Dr. Ali UÇAN Prof.Dr. Ayhan ZEREN Yrd.Doç.Dr. Ruhi KALENDER Bu çalışmada Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze kadar Türk müziği eğitiminin gelişimi ve bu alanda yazılmış solfej me- todlan incelenmiştir. Çalışmamızda özellikle üzerinde durulan konular : Solfejin anlamı ve tarihsel gelişimi, notanın ilk kullanılışı ve Türklerdeki nota ya zılarının tarihsel gelişimi, Osmanlı İmparatorluğundan günümüze kadar kurulan müzik (nota) yayınevleri, Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş döneminde ve XX. yüzyılda Türk müziği eğitimi yapan kuruluşlar, Türk müziğinin öğretilme metodları, günümüzdeki Türk müziği solfej me-. «. 111todları, Türk müziği solfej eğitiminin uygulanması ve Türk müziği solfej eğitimine başlangıç egzersizlerine örnekler şeklinde özetlenebilir. Sonuçta Türk müziği solfej eğitimi alanındaki çalışmaların ye tersizliği ve bu alanda yeni solfej metodlannın yazılması gerektiği vur gulanmaktadır. Anahtar Kelimeler : Müzik, Türk müziği, Türk müziği eğitimi, Sol fej eğitimi, nota, meşk usûlü eğitim, Solfej metodu. iv
Özet (Çeviri)
ABTRACT Masters Thesis SOLFEGGIO TRAINING IN TURKISH MUSIC Adnan KILIÇARSLAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Music Education Supervisor : Prof. Dr. Ayhan ZEREN 1995, Page: 61 Jury : Prof.Dr. Ali UÇAN Prof.Dr. Ayhan ZEREN Yrd.Doç.Dr. Ruhi KALENDER In this study“The development of Turkish music education the sol feggio methods that were prepared in this field from the Ottoman Period until now”have been studied. The subjects that are emphasised in this study are : What solfeggio means and how it developed; when the note was first used and the de velopment of Turkish note systems; publishing houses that dealt with musical documents from the Ottormans until the present, the institutions that dealt with the training of Turkish music in the foundation period of Ottoman Empire and in the XX th century AD, the Turkish music edu-cation methods, the solfeggio methods in Turkish music at present, the application of solfeggio training in Turkish music, the examples of exer cises for beginners in solfeggio training in Turkish music. In conclusion, it is emphasised that studies on solfeggio training in Turkish music are insufficient and new solfeggio methods should be writ ten. Key words : Music, Turkish Music, Education of Turkish Music, Sol feggio Training, Note, Solfeggio Method. VI