HBO tedavisinin kas yıkımına bağlı böbrek hasarına etkisi: hem oksijenaz 1' in rolü
The effect of hyperbaric oxygen therapy on rhabdomyolysis induced renal failure: the role of hem oxygenase 1
- Tez No: 452292
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Miyoglobinürik akut böbrek yetmezliği (MABY) modelinde hiperbarik oksijen (HBO) tedavisinin böbrek fonksiyonlarına, oksidan/antioksidan sisteme ve böbrek dokusu üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada; Wistar-Albino cinsi dişi ve erkek 20 tane sıçan 3 gruba ayrıldı: kontrol (n=4), MABY (n=8), MABY+HBO (n=8). Kontrol grubundaki hayvanlara arka bacaklarından birine 8 ml/kg' dan serum fizyolojik enjeksiyonu, MABY grubundakilere ise kas içi % 50 gliserol (8ml/kg) enjeksiyonu yapıldı. MABY+HBO grubuna gliserol (%50, 8 ml/kg) enjeksiyonundan 2 ve 18 saat sonra HBO tedavisi uygulandı (2,4 ATA, 90 dk., % 100 O2). Tüm gruplar enjeksiyondan 24 saat sonra sakrifiye edilerek kan ve doku örnekleri alındı. Alınan kandan elde edilen serumda; üre, kreatinin, kreatinin kinaz, sodyum, potasyum, alanin aminotransferaz ve aspartat aminotransferaz düzeyleri çalışıldı. Böbrek dokusunda, malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT), glutatyon peroksidaz (GPx) düzeyleri çalışıldı. Böbrek dokularından elde edilen kesitler, histokimyasal inceleme için hematoksilen-eozin ile boyandı ve semikantitatif yöntemle skorlandı. Ayrıca böbrek dokularından elde edilen kesitler hem oksijenaz-1 (HO-1) tayini için immünohistokimyasal olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: This aim of study is to investigate the effects of hyperbaric oxygen (HBO) therapy on kidney functions, oxidant/antioxidant systems and kidney injury in myoglobinuric acute renal failure (MARF) in the rat. Methods: Twenty Wistar-Albino rats were divided into 3 groups: control (n = 4), MARF (n = 8), MARF+HBO (n = 8). 8 ml/kg saline was injected into the hind limb of control group animals, 50% glycerol (8 ml/kg) was injected into hind limb of the MARF group animals. Animals in the MARF+HBO group received two sessions of HBO therapy (2.4 ATA, 90 min, 100% O2) 2 and 18 hours after glycerol injection. After 24 hours of injection, all animals were sacrificed and blood and tissue samples were taken. Urea, creatinine, creatinine kinase (CK), sodium, potassium, alanine aminotransferase and aspartate aminotransferase were studied in the serum. Malondialdehyde (MDA), superoxide dysmutase (SOD), catalase (CAT), glutathion peroxidase (GPx) levels were measured in kidney tissue. The sections obtained from renal tissue were stained with hematoxylin-eosine for histochemical examination and scored with the semiquantitative method. Renal hem oxygenase-1 (HO-1) level was evaluated by immunohistochemistry.