Hiperbarik oksijen tedavisi alan hastalarda orta kulak barotravması sıklığı ve etki eden faktörler
Incidence and factors of middle ear barotrauma affecting in patients undergoing hyperbaric oxygen therapy
- Tez No: 452291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNALP UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hiperbarik oksijen tedavisi (HBO) birçok hastalığın tedavisinde ana veya yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır. Tedavi sırasında parsiyel oksijen basıncının ve ortam basıncının arttırılması birtakım komplikasyonlara neden olabilmektedir. HBO tedavisi sırasında rastlanan en sık komplikasyon orta kulak barotravmasıdır. Bu çalışmanın amacı HBO tedavisi alan hastalarda orta kulak barotravması sıklığının ve ilişkili faktörlerin tespit edilmesidir. 07 Ocak 2014 – 06 Ocak 2015 tarihleri arasında HBO tedavisi alan hastalar prospektif olarak çalışmaya alınmıştır. Orta kulak barotravması geçiren hastalar tespit edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri ve tıbbi bilgileri kaydedilerek orta kulak barotravması gelişimi ile ilişkili faktörler araştırılmıştır. Çalışma süresince 342 hasta, 4622 seans HBO tedavisi almıştır. Orta kulak barotravması insidansını %4,7 (n=16) olarak, verilen toplam hasta seansına göre barotravma sıklığını ise 1000 seansta 4,1 olarak belirledik. Hastaların % 31,3'ünde (n=5) barotravma ilk seansta gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Hyperbaric oxygen therapy (HBOT) has become both a primary and adjuvant treatment option for several diseases and clinical entities. Increasing the partial oxygen pressure in tissue and the atmospheric pressure during therapy may result in complications, the most common of which appears to be middle ear barotrauma. The aim of this study is to determine the incidence of middle ear barotrauma and risk factors associated with it. Patients who received HBOT between 07 January 2014 and 06 January 2015 was enrolled into the study prospectively. Patients who suffered middle ear barotrauma were determined. Thereby demographic data and medical history of patients recorded. Factors related to middle ear barotrauma occurrence were investigated. A total of 342 patients received 4622 HBOT sessions during the study period. We determined the middle ear barotrauma incidence 4,7% (n = 16), overall rate was 4,1 cases per 1000 treatments. Most of barotraumas (31,3% of patients, n = 5), occurred in the first session.