Üst oblik felci olgularında torsiyon ölçümü ve farklı cerrahi yöntemlerin torsiyona etkisi
Measurement of torsion in superior oblique palsy cases and effects of different surgical methods on torsion
- Tez No: 452293
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Üst oblik kası felci hastalarında oküler torsiyonel değişiklikleri, infrared fundus görüntüsünün oküler torsiyon ölçümünde kullanılabilirliğini, yapılan alt oblik miyektomi ile geriletme yöntemlerinin bulguları düzeltmedeki etkinliğini ve cerrahi sonrasında meydana gelebilecek makula ve pupil cevabı değişikliklerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Hem prospektif hem de retrospektif olan bu çalışmada 2012-2015 yılları arasında gözünde kayma şikayeti ile gelen hastalara detaylı oftamolojik muayene yapılarak üst oblik kası felci tanısı konuldu Tedavi olarak alt oblik miyektomi veya alt oblik geriletme cerrahisi yapılan 18 hastanın 20 gözüne ait subjektif (çift maddoks çubukları) ve objektif (renkli fundus fotoğrafı) torsiyon ölçümü ameliyat öncesi ve sonrası yapıldı. OKT-infared fundus görüntüsü de objektif torsiyon ölçümü yapılması açısından incelendi. Tüm ameliyatlar genel anestezi altında yapıldı. Ameliyat sonrası birinci hafta ve birinci ay hastalar kontrol edildi. Ayrıca yapılan cerrahi yöntemler ile vertikal kayma, alt oblik hiperfonksiyonu, üst oblik hipofonksiyonu, binokülarite ve anormal baş pozisyonu değerleri ile makulada cerrahi sonrası oluşabilecek kalitatif ve kantitatif değişiklikler ve pupilin miyozis fonksiyonu da incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların tamamı erkek ve yaş ortalaması 25.8 5.95 idi. Hastaların tamamında üst oblik kası felci etyolojisi konjenitaldi. Cerrahi yöntemler ile subjektif ve objektif torsiyonda anlamlı azalma tespit edildi. Renkli fundus fotoğrafı disk fovea açısı ile OKT-infrared fundus görüntüsü disk fovea açısı arasında korelasyon ameliyat öncesi % 95.2, ameliyat sonrası %89.5 olarak bulundu. Cerrahi yöntemler ile diğer bulgularda da anlamlı azalmalar tespit edildi. Ancak cerrahi sonrasında makulada herhangi bir kalitatif ve kantitatif değişiklik ve pupilin miyozis fonksiyonunda herhangi bir etkilenme saptanmadı. Sonuç: Üst oblik kası felcinin tedavisinde alt oblik miyektomi, bulguları düzeltmede geriletmeye göre klinik olarak hafifçe daha etkin olmakla birlikte her ikisi de etkindir. Alt oblik cerrahisi ile makulada bir değişiklik saptanmamış, pupil cevapı da etkilenmemiştir. OKT-infrared fundus görüntüsündeki optik disk fovea açısı, objektif torsiyon ölçümünde kullanılan renkli fundus fotoğrafındaki ile oldukça iyi bir uyuma sahip olup objektif torsiyon ölçümünde kullanılabileceğini ve renkli fundus fotoğrafının alternatifi olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the torsional changes in superior oblique patients, usefulness of infrared fundus image in measurement of torsion, effectiveness of inferior oblique myectomy or recession in correction of clinical findings and detection of macular and pupillary changes after surgery. Materials and methods: In this prospective and also retrospective study, between 2012-2015 years, diagnosis of the superior oblique palsy was done after the detailed ophthalmological examination of patients that brought with squint complaint. Subjective (double Maddox rod) and objective (color fundus photograph) torsion measurement was done all of inferior oblique myectomy or recession surgery performed 20 eyes of 18 patients before and after the operation. OCT-infrared fundus image also analysed for the objective torsion measurement. All surgeries were performed under general anesthesia. One week and one month after the operation, all patients were checked. Moreover, after the surgery, vertical deviation, inferior oblique hyperfunction, superior oblique hypofunction, binocularity, abnormal head position, possible post surgery qualitative and quantitative changes in the macula and miosis function of pupilla was also examined. Results: Mean age of patients was 25.8 ± 5.95 years and all was male. Congenital superior oblique palsy was present in all patients. After the surgery, a significant decrease was detected in subjective and objective torsion. Correlation between color fundus photography disc fovea angle and OCT-infrared fundus image disc fovea angle was 95.2% before surgery and 89.5% after surgery. With the surgery, significant decrease was also detected in other findings. However, any qualitative and quantitative change in the macula and differences in miosis function of pupilla were not detected after the surgery. Conclusions: In the treatment of superior oblique palsy, although inferior oblique myectomy is slightly more effective in correction of findigs than recession, both are effective. After the inferior oblique surgery, any change was not detected in the macula and pupillary response was not affected. Optic disc - fovea angle in OCT-infrared image have good consistency with the color fundus photography that is used for objective torsion measurement and it seems that It can be used in objective torsion measurement as an alternative to color fundus photography.