Yara sıvısı örneği toplama metotlarının karşılaştırılması
The comparison of wound fluid collection techniques
- Tez No: 452308
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNALP UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yara Sıvısı Örneği Toplama Metotlarının Karşılaştırılması Kolayca elde edilebilen yara sıvısının biyokimyasal ve fizyolojik özelliklerinin tanımlanması ile daha etkin kişiye özel tedavi protokollerinin gelişimine katkıda bulunulabilir. Günümüzde yara sıvısı toplanması için bir altın standart yöntem tanımlanamamıştır. Çalışmamızda, 3 ayrı emici yara sıvısı örneği toplama metodunu (Whatman GF/D filtre kağıdı, poliviniliden florid (PVDF) filtre kağıdı, naylon uçlu swab) karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 24 Temmuz 2015- 22 Haziran 2016 tarihleri arasında çalışma kriterlerine uyan kronik alt ekstremite ülseri olan 20 hasta dahil edilmiştir; ancak bir hasta vizitlere katılmamıştır. Yöntemler; yara sıvısı ağırlığı, total protein ve albumin değerleri üzerinden karşılaştırılmıştır. Protein ve albümin sonuçları (g/dL), uygulanan testin o vizitte topladığı yara sıvısı ağırlığına (g) bölünmüş ve yeni bir oran elde edilmiştir (g/dL/g yara sıvısı). Yara sıvısı ağırlıklarına göre test içi güvenilirlikleri analiz edildiğinde, sadece swab yöntemi için istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmıştır (p=0.012). Ancak, yara sıvısındaki total protein ve albumin seviyelerine göre tüm yöntemlerde tekrarlı ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The comparison of wound fluid collection techniques Defining the biochemical and physiological characteristics of chronic wound fluid will contribute to the development of more efficient personal medical therapy protocols. Unfortunately, there is no current gold standard wound fluid collection technique. The aim of this study is to compare the efficiency of the 3 different absorbent wound collection techniques (Whatman GF/D filter paper, polyvinylidene fluoride (PVDF), nylon flocked swab). Between July 24, 2016 and June 22, 2016, 20 patients with chronic lower extremity ulcer were prospectively enrolled. However, one patient didn't attend to visits. The collection techniques were compared according to wound fluid weight, total protein concentration, and albumin concentration. Total protein and albumin concentrations (g/dL) were divided into their related wound fluid weight (g) and a new ratio (g/dL/d wound fluid) was created for these parameters. Among three techniques, a significant correlation between repeated wound fluid weight measurement was found only for swab technique (r=0.536, p=0.012). However, there were significant correlations between repeated measurements with regard to wound fluid total protein and albumin levels for all three techniques.