Karbapenem grubu antibiyotik tedavisi alan diyabetik ayak enfeksiyonlu hastalarda yara sıvısı antibiyotik konsantrasyonu ve iyileşme süresi arasındaki ilişki
Relation between the wound fluid antibiotic concentration and recovery time in diabetic foot infection patients treated with carbapenem
  1. Tez No: 452307
  2. Yazar: OKTAY DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma ile diyabetik ayak enfeksiyonu (DAE) nedeniyle yatarak tedavi gören ve akıntılı açık yarası olan hastalarda kullanılan antibiyotiğin (karbapenem) yara sıvısına ne oranda geçtiği, bu geçişi etkileyebilecek faktörler ile iyileşme süresine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, GATA Eğitim Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği ve diğer kliniklerde yatarak tedavi gören 18 yaş ve üzeri 20 diyabetik ayak enfeksiyonlu hastada yapıldı. Çalışmamızdaki 20 hastanın 13'ü meropenem, 4'ü ertapenem ve 3'ü imipenem tedavisi almıştı. Serum antibiyotik kararlılık düzeyine (72 saat) ulaştıktan sonraki ilk tedavi dozundan 30 dakika sonra analizler için yara sıvısı ve serum örnekleri alındı. Alınan örneklerdeki antibiyotik konsantrasyonu Farmakoloji ve Toksikoloji laboratuvarında LC-MS/MS cihazında kantitatif (meropenem) ve kalitatif (imipenem ve ertapenem) olarak ölçüldü. Yapılan analizlerde serum ve yara sıvısındaki meropenem konsantrasyonu arasında doğrusal bir ilişki saptandı. Serum ve yara sıvısı meropenem konsantrasyonu üzerine etkili olabilecek değişkenlerin belirlenmesi amacıyla periferik vasküler vastalık, cinsiyet, komorbid hastalık, hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT) ve yara ciddiyeti (Wagner evresi) belirlendi. Wagner evresi düşük olan ve HBOT alanlarda meropenemin yara sıvısındaki konsantrasyonu daha yüksek bulundu. Eşlik eden kronik hastalığı olan hastalarda olmayanlara göre meropenem yara sıvısı konsantrasyonu istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0.034). Yara sıvısına antibiyotik geçişini etkileyecek faktörleri daha iyi değerlendirebilmek için daha çok sayıda hasta ile çalışmalar yapılmasının uygun olacağı değerlendirildi. Sonuç olarak; DAE nedeniyle uzun süre antibiyotik tedavisi alan hastalarda klinik iyileşmenin teyidi ve uygulanan tedavinin etkinliğinin değerlendirilmesi açısından, gereksiz yere uzun süre antibiyotik kullanımın önüne geçmek, maliyeti azaltmak ve cerrahi tedavi gerekiyorsa gecikmeden uygulanması açısından yara sıvısında antibiyotik konsantrasyonu bakılmasının önemli olduğu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the antibiotic (carbapenem) concentration in wound fluid, the factors affecting this antibiotic passage and the relation with recovery time in patients who had hospitalized for diabetic foot infection with open wound. In the study, 20 diabetic foot infection patients (ages 18≤) hospitalized in Gulhane Military Hospital infectious diseases and other clinics were included. Among the 20 patients, 13 had received meropenem, 4 had received ertapenem and 3 had received imipenem. After three days antibiotic treatment (for serum levels of the antibiotic stability), wound fluid and serum samples of patients were collected 30 minutes after the first dose on fourth day. Quantitative meropenem concentration and qualitative imipenem and ertapenem concentrations of serum and wound fluid in samples were calculated by LC-MS/MS device in toxicologic fharmacology laboratory. The analysis of meropenem concentration in wound fluid and serum was a linear relationship. Factors affecting the meropenem passage to the patient serum and wound fluid (peripheral vascular disease, gender, comorbid disease, hyperbaric oxygen therapy (HBOT), Wagner grade) were identified and statistical analysis of the variables were performed. Wound fluid meropenem concentration was higher in patients who has lower Wagner grade and received HBOT. Also wound fluid meropenem concentration was higher in patients with comorbid diseases when compared with patients without comorbid diseases and it was statistically significant (p=0.034). To assess the factors that may influence antibiotic passage to wound fluid, future studies with more patients should be done for a better evaluation. As a result, assessing the wound fluid antibiotic concentration is important to determine the treatment efficiency and clinical improvement in diabetic foot infection patients receiving long-term antibiotic treatment. It is also important to avoid unnecessarily long-term antibiotic use, to save costs and to perform surgery without delay (if needed).