Kompleks bölgesel ağrı sendromu tip 1'de kontrast banyo tedavisinin sinir morfolojisi, elektrofizyolojisi ve klinik bulgular üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Assesment the effects of contrast bath theraphy on nerve morphology, electrophysiology and clinical findings in crps type 1 patients
- Tez No: 452316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu başlatıcı travma veya lezyonun beklenen seyrindeki süre ve şiddetle orantılı olmayan bölgesel ağrı ile karakterize bir bozukluktur. Ağrı spesifik bir sinir bölgesi veya dermatomla sınırlı değildir ve sıklıkla distal ekstremiteyi tutan duyusal, motor, sudomotor, vasomotor ve trofik değişiklikler görülür. Sinir lezyonun olmadığı Tip 1 ve doğrulanmış bir sinir lezyonunun olduğu Tip 2 olarak sınıflandırılır. Çalışmamızda Kompleks bölgesel ağrı sendromu tip 1'de kontrast banyo uygulamasının sinir morfolojisi, elektrofizyolojisi ve klinik bulgular üzerine etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Araştırmaya dahil edilen hastaların her iki ekstremitesine 5 seans kontrast banyo uygulaması yapıldı. Uygulamaya başlamadan önce, ilk seanstan hemen sonra ve tüm uygulamalar bittikten sonra araştırmacı tarafından tüm hastalara her iki tarafta ultrasonografik olarak median ve ulnar sinir kesit alanı ölçümü, median ve ulnar sinir ileti çalışması, VAS ile anlık ağrı değerlendirimi, her iki el volümetrik ölçümü ve tedavi öncesi ve 5. seans sonrasında Lanss ağrı skalası ile nöropatik ağrı değerlendirmesi yapıldı. Bunun yanında sağlıklı gönüllülerin ultrasonografik olarak median ve ulnar sinir kesit alanı ölçümü ve median ve ulnar sinir ileti çalışması bir kez yapıldı ve hasta bireylerin uygulama öncesi ve sonrası durumları ile karşılaştırıldı. Çalışmaya toplam 25 erkek hasta ve 11 erkek gönüllü katıldı. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 24.08 ± 5.50, gönüllülerin yaş ortalaması 23.18±5.09 olup gruplar arasında istatiksel anlamlı bir fark yoktu (p˃0.05).
Özet (Çeviri)
Complex regional pain syndrome (CRPS) is defined as a disorder of the extremities characterized by regional pain that is disproportionate in time or degree to the usual course of any known trauma or other lesion. The pain is not restricted to a specific nerve territory or dermatome and usually has a distal predominance of abnormal sensory, motor, sudomotor, vasomotor, and/or trophic findings. Two types can be distinguished: Type I without and type II with electrophysiological evidence of major nerve lesion. The aim of this research is to demonstrate the effects of contrast bath on clinical findings, nerve morphology and electrophysiology in CRPS type I patients. 5 sessions of contrast therapy were applied to the patients enrolled in the study. The following data were collected before the therapy, after the first session and after the completion of the therapy: bilateral median and ulnar nerve cross sectional areas, median and ulnar nerve conduction study, pain assessment with VAS, volumetric analysis of both hands. Neuropathic pain assessment with Lanns pain scale was also assessed both before and after the therapy as well. Cross sectional areas of median and ulnar nerves and nerve conduction studies in healthy controls were also obtained and compared with the patients. 25 male patients and 11 healthy male controls were enrolled in the study. The mean age of the patients were 24.08 ± 5.50 years and controls were 23.18±5.09 (p>0.05).