Maggot (lucilia sericata larvası) tüm vücut sıvısı metabolitlerinin belirlenmesi ve antibakteriyel aktivite potansiyelinin araştırılması
Detection of whole body extract metabolites of lucilia sericata larvae and evaluation of their potential antibacterial effects
- Tez No: 452315
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ENGİN ARAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmamızda, kronik yara bakımında rutin olarak kullanılan maggot (Lucilia sericata larvası) tüm vücut sıvısının metabolitlerini tespit etmeyi ve bunların potansiyel antibakteriyel etkilerini araştırmayı amaçladık. Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı bünyesindeki iklim odasında çoğaltılan maggotların, tüm vücut sıvıları elde edilerek, öncelikle antibakteriyel etki potansiyeli açısından Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ve akım sitometrisi yöntemi ile araştırıldı. Antibakteriyel potansiyelin araştırılması sonrasında iki boyutlu poliakrilamid jel elektroforezi (2-D PAGE) ile protein analizi yapıldı. Sonuç olarak, maggot (Lucilia sericata larvası) tüm vücut sıvısının, kronik yaralardan sıkça izole edilen Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Eenterococcus faecalis bakterilerine karşı antibakteriyel etkisi net olarak gösterilmiştir. Protein analizinde, çok sayıda değişik molekül ağırlıklarında ve izoelektrik noktalarında protein saptanmıştır. Bu etkinin, vücut sıvılarının içeriğindeki bu proteinler aracılığı ile ilgili olabileceği, ancak kütle spektrometrisi ve protein veri tabanı ile karşılaştırma yapılması gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to detect components and to investigate potential antibacterial effects of whole body extract metabolites of maggots (Lucilia sericata larvae) which are commonly used in chronic wound care. Due to potential antibacterial effects, Kirby-Bauer disc diffusion and flow cytometry methods were used to do evaluation on whole body extracts of previously-cloned maggots in specialized climate room of Department of Medical Microbiology. After this antibacterial effect evaluation, two-dimentional polyacrilamid gel electrophoresis (2-D PAGE) analysis was done for protein investigation. Consequently, antibacterial effects of maggot whole body extracts on Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Eenterococcus faecalis strains are obviously detected. In protein analysis, many protein spots with widely variable molecular mass and isoelectric points were observed. As a result, this antibacterial effects may be caused by these proteins, but it is necessary that these proteins must be further evaluated via mass spectrometry and protein databases.