Tokat yöresinde buğday alanlarında sorun oluşturan yabancı otlar, önemlilerinden bazılarının topluluk oluşturma durumları ve topraktan kaldırdıkları 'N.P.K.' miktarı üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 45232
  2. Yazar: MUHİTTİN SIRMA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÜNCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZ Doktora Tezi TOKAT YÖRESİNDE BUSDAY ALANLARINDA SORUN OLUŞTURAN YABANCI OTLAR, ÖNEMLİLERİNDEN BAZILARININ TOPLULUK OLUŞTURMA DURUMLARI VE TOPRAKTAN KALDIRDIKLARI“N,P,K”MİKTARI ÖZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Muhittin SIRMA Selçuk Üniversitesi Fen» Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilin) Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet GONCAN 1995, Say-fa:110 Jüri: Prof. Dr. Ahmet SÜNCAN Prof. Dr. İhsan OZKAYNAK Prof. Dr. Zeki ÖZER Bu araştırma, 1991-1992 yıllarında, Tokat ve yö resinde buğday ekim sahalarında sorun oluşturan yabancı otlar, topluluk oluşturma duralları ve Önemlilerinin top raktan kaldırdıkları“N,P,K”miktarının tesbiti amacıyla yapı 1 mistir. îki yıllık araştırma sonucunda, söz konusu bölgede birinci yıl 23 familya ya ait 73 tür (ortalama yoğunluk 167 m=Vbitki>, ikinci yıl 22 famailya ya ait 64 tür (orta lama yoğunluk 202 m^/bitki) tesbit edilmiştir. Bölgedeş Si nap i s arvensis L., Avena f atua L., Polygonum convolvulus L., Ranunculus arvensis L., Galium tricornutum Dandy, Bifora radians Bieb, Veronica hederifolia L.,. Polygonum aviculare L., Anagallis arvensis L., Geranium tuberosum L., Caucalis platycarpos L., en fazla sıklık ve yoğunlukta bulunmuştur. Araştırma sahalarında yabancı ot topluluğunun esas üyesini birinci ve ikinci deneme yılında sırasıyla P. convolvulus ve R. arvensis oluşturmuştur. Tokat yöresinde buğday sahalarında sorun oluştu ran yabancı otların yaklaşık ortalama 17.81 kg/ha N, 2. 86 kg/ha P, 21.51 kg/ha K'u kaldırdığı tesbit edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: topluluk, buğday, yabancı ot, yoğunluk, sıklık, İM, P, K, Sinapis arvensis L., Avena fatua L., Poly gonum convolvulus L., Ranunculus arvensis L., Galium tri - cornutum Dandy, Bifora radians Bieb., Veronica hederi fol i a L., Polygonum aviculare L., Anagallis arvensis L., Gerani um tuberosum L., Caucalis platycarpos L. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACTS Ph D Thesis A RESEARCH ON WEEDS CAUSE PROBLEMS IN WHEAT BROWING AREAS IN TOKAT PROVINCE, COLONIZATION AND N, P, K UPTAKE OF SOME OF THE IMPORTANT ONES FROM SOIL Muhittin SIRMA Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crops Supervisor: Prof. Dr. Ahmet GONCAN 1995, page: 110 Jury: Prof. Dr. Ahmet GONCAN Prof. Dr. İhsan OZKAYNAK Prof. Dr. Zeki ÖZER This research was carried out in Tokat Province in 1991 and 1992 to determine the weeds which are problem in wheat growing areas, the colonization and N,P,K uptake of some important weeds from soil. According to the results obtained in two years. It was found in the region that there were 73 species in 23 families, (mean intensity 167 plants/m2) in the first year, 64 species in 22 families (mean intensity 202 plants /m3) in the second year. In the region; Sinapis arvensis L., Avena fatua L., Polygonum convolvulus L., Ranunculus arvensis L., Galium tricarnutum Dandy, Bifora radians Bieb, Veronica hederifolia L., Polygonum aviculare L., Geranium tuberosum L., Caucalis platycarpos L., were found in the highest freuquency and intensity. In the resarch areas, the main members of weed society were P. convolvulus and R. arvensis in the first and second research years, respectively. The problemous weeds in wheat fields in Tokat Province were determined to take up approximately 17.81 kg/ha N, 2.86 kg/ha P, 21.51 kg/ha K on average. KEY WORDS: Col on i zat i on, wheat, weed, intensity, frequency, N, P, K, Sinapis arvensis L., Avena fatua L., Polygonum convolvulus L., Ranunculus arvensis L., Galium tricarnutum Dandy, Bifora radians Bieb, Veronica hederifolia L. »Polygonum aviculareL..Geranium tuberosum L., Caucalis platycarpos L., 111