Üç farklı üretim yöntemiyle elde edilen titanyum alt yapı yüzeyleri üzerine uygulanan üç farklı yüzey işleminin titanyum-seramik bağlanma direncine etkisi.
Effect of 3 different surface treatment methods on titanium-ceramic shear bond strength using titanium substructures obtained with 3 different fabrication methods
- Tez No: 452324
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CUMHUR SİPAHİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada üç farklı üretim yöntemiyle elde edilen titanyum alt yapı yüzeyleri üzerine uygulanan üç farklı yüzey işleminin titanyum seramik bağlanma direncine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda freze, lazer sintering ve döküm olmak üzere üç farklı yöntemle (10x15 mm) boyutlarında silindirik 9 adet Ti ve Ti alaşımı grup ve aynı boyutlarda bir döküm Ni-Cr kontrol grubu olmak üzere toplam 10 adet deneysel grup (n=10) elde edildi. Ti örnekler kendi içinde 3 alt gruba ayrılarak yüzeylerine üç farklı yüzey işlemi uygulandı. Yüzey işlemlerinden sonra örneklerin SEM analizi ve yüzey pürüzlülük ölçümleri yapıldı. Pürüzlülük ölçüm değerleri (Ra); SLS/Kum (1,3), DK/Lz (1,2), SLS/Lz (1,2), FZ/Kum (1,14), DK/Kum(1,0), Kontrol (0,9), SLS/Roc (0,9), FZ/Lz (0,9), FZ/Roc (0,7), DK/Roc (0,6) şeklinde sıralanmıştır. Yüzey işlemleri tamamlanan titanyum örnek yüzeylerine ultra düşük ısı seramiği, kontrol grubu örnekler üzerine ise konvansiyonel seramik uygulanıp makaslama bağlanma direnç testi ile seramikle bağlanması ölçülmüştür. Bağlanma direnç testi değerleri sırasıyla; FZ/Kum (42.4 MPa), Kont (41.6 MPa), FZ/Roc (40,0 MPa), FZ/Lz (39,4 MPa), SLS/Roc (37,0 MPa), DK/Roc (35,3 MPa), DK/Kum (33,0 MPa), SLS/Lz (29,9 MPa), SLS/Kum (21,9 MPa), DK/Lz (20,28 MPa) olarak ölçülmüştür. Makaslama bağlanma direnç testi ölçümlerine göre en yüksek bağlanma direnci FZ/Kum grubu örneklerde, en düşük bağlanma direncini ise DK/Lz grubu örneklerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine the effect of 3 different surface treatment methods on titanium-ceramic shear bond strength using titanium substructures obtained with 3 different fabrication methods. Ti substructures (n=90) were obtained with casting (n=30), selective laser sintering (n=30) and milling (n=30) methods. Three surface treatment methods (sandblasting, tribochemical silicacoating and laser treatment) were applied on flat surfaces of cylindrical Ti samples (10 x 15 mm). Totally 90 samples were assigned to 9 experimental groups (ML/Sand, ML/Roc, ML/Ls, SLS/Sand, SLS/Roc, SLS/Ls, CST/Sand, CST/Roc and CST/Ls). Ni-Cr samples (n=10) were selected as control group. Following surface treatments, the roughness of treated sample surfaces was measured with a profilometer before ceramic firing procedures. Low fusing ceramic was fired on Ti sample surfaces and to those of control group. Shear bond strengths of titanium-ceramic interfaces were measured a universal test machine. Peak forces at failure were registered and recorded as MPa. Obtained shear bond strength values were ranged as follows; ; ML/Sand (42.4 MPa), Cont (41.6 MPa), ML/Roc (40,0 MPa), ML/Ls (39,4 MPa), SLS/Roc (37,0 MPa), CST/Roc (35,3 MPa), CST/Sand (33,04 MPa), SLS/Ls (29,92 MPa), SLS/Sand (21,90 MPa), CST/Ls (20,2 MPa). The roughness (Ra) measurement values ranged as follows; SLS/Sand (1,3), CST/Ls (1,2), SLS/Ls (1,2), ML/Sand (1,14), CST/Sand (1,0), control (0,9), SLS/Roc (0,9), ML/Ls (0,9), ML/Roc (0,7), CST/Roc (0,6). According to these values, while highest shear bond strength values were obtained in group ML/Sand, lowest values were obtained in group CST/Ls.