Diyabetik anne bebeklerinin kord kanındaki soluble toll-like reseptör (STLR 2, 4, 9) düzeyleri
The levels of soluble toll like receptors (STLR 2, 4, 9) in the cord blood of infants of diabetic mothers
- Tez No: 452323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Gökhan AYDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Diyabetik Anne Bebeklerinin Kord Kanındaki Soluble Toll-Like Reseptör (sTLR 2, 4, 9) Düzeyleri Soluble TLR'ler birinci basamak negatif düzenleyicilerdir. Soluble TLR'ler ile TLR arasındaki denge immünite açısından önemlidir. Bu çalışmada sağlıklı ve diyabetik anne bebeklerinin kord kanındaki soluble TLR düzeylerini belirlemeyi ve diyabetik anne bebeklerinin kord kanındaki olası değişiklikleri incelelemeyi amaçladık. Çalışmaya 31 adet diyabetik, 30 adet sağlıklı anne bebeği olmak üzere toplam 61 adet term bebek dahil edildi. Soluble toll like reseptör düzeylerini, uluslararası kabul görmüş testler olan“Human sTLR 2, 4, 9 ELISA Kit”ile değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
The levels of soluble toll like receptors (sTLR 2, 4, 9) in the cord blood of infants of diabetic mothers Soluble TLRs are first step negative regulator. The balance between soluble TLRs and TLR is important for immunity. On this work, we aimed to identify the levels of soluble TLR in the cord blood of infants of healthy and diabetic mothers and investigate the possible changes in the cord blood of the infants of diabetic mothers. It's included into the work thirty one diabetic, thirty healthy mothers' infants, all of them are sixty one term infants. We evaluated the levels of soluble toll like receptor with Human sTLR 2,4,9 ELISA Kit that are tests accepted internationally. It's stated that statically STLR4 and 9 scale value of infants of diabetic mother are statisticaly significant higher than the ones of infants of undiabetic mother. Being found sTLR 4,9 levels high in the infants of diabetic mothers to the infants of healthy mothers contributes about infection proclivity or excessive response to these infants, in the explanation of pathogenesis of clinical statements such as necrotizing enterocolitis and the sepsis that are often met in preterm infants. There is need of experimental and clinical studies to have more certain information about these subjects.