Elektro-çekim yöntemiyle farklı polimerlerle hazırlanan nanoliflerin ornidazollü ve ornidazolsüz formlarının mikrobiyolojik etkinliğinin ve pulpa hücreleri üzerine olan sitotoksik etkisinin incelenmesi
Investigation of the microbiological efficacy and the cytotoxic effect of the nanofibers, with and without ornidazole, prepared by electrospinning method using different polymers, on the pulp cells
  1. Tez No: 452325
  2. Yazar: HÜSEYİN TORT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF AYBALA OKTAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bağ dokusu yapısındaki diş pulpası travma, çürük veya diş kesimi gibi dental tedaviler esnasında perfore olabilmektedir. Geçmişten günümüze kadar bir çok madde bu çeşit perforasyonları kapatmak için kullanılmıştır. Tez çalışmamızın amacı bir çeşit biyomalzeme olan polimerler ile hazırlanan nanoliflerin antibiyotik içeren ve içermeyen formlarının pulpa perforasyonlarını kaplama maddesi olarak kullanılabilirliğini incelemektir. Çalışmamızda polimer olarak kitozan, polikaprolakton ve polietilen oksit, antibiyotik olarak ise anaerobik etkili olan ornidazole kullanıldı. Nanolifler iki değişik formda hazırlandı. İlk grupta önce polikaprolakton nanolifler elektro-çekim yöntemiyle hazırlandı. Üzerine polietilen oksit ve kitozan karışımı yine elektro-çekim yöntemiyle eklendi. İkinci grupta ise polikaprolakton nanolifi üzerine eklenen polietilen oksit kitozan karışımına %1 ornidazole ilave edildi. Oluşturulan nanoliflerin karakterizasyon çalışmaları yapıldı. Her iki grubun pulpa hücreleri üzerine olan sitotoksik etkilerini belirlemek için 24, 48 ve 72 saat süreli WST-1 testi yapıldı. WST-1 testi sonucu nanoliflerin sitotoksik olmadığı belirlendi. WST-1 testinde kullanılan örnekler çalışma sonrası patolojik incelemeye tabi tutuldu. Patolojik inceleme sonucunda 72 saatlik örneklerde daha fazla olmak üzere nanolifler üzerinde hücreler tespit edildi. Ornidazolün etkinliğini belirlemek için ise antimikrobiyal etkinlik testleri yapıldı. Ornidazol içeren ve içermeyen nanoliflerin karşılaştırıldığı mikrobiyal aktivite testlerinde antibiyotik içeren nanolif örneklerinde belirgin inhibisyon zonlarının oluştuğu görüldü. Çalışma bulguları doğrultusunda sonuçlarımız bir sonraki basamak olan in vivo çalışmalar için katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Dental pulp, which acquires the connective tissue structure, can be perforated due to trauma, caries or dental treatment such as tooth preparation. To date, many substances have been used to repair these perforations. The aim of our study was to investigate the availability of the nanofibers, with and without antibiotics, for coating the perforations of the pulp chamber. The nanofibers are prepared by using polymers, which is a sort of biomaterial. In our study, chitosan, polycaprolactone and polyethylene oxide were used as the polymers, whereas ornidazole was used as an anaerobic antibiotic. Nanofibers were prepared in two different forms. In the first group, the polycaprolactone nanofibers were prepared by electrospinning method, after which a mixture of polyethylene oxide and chitosan was added, using the same method. In the second group, 1% ornidazole was added to the mixture of polyethylene oxide and chitosan, after it was added to the polycaprolactone nanofibers. The characterization studies of the generated nanofibers were carried out. To determine the cytotoxic effect of both mixtures on the pulp cells, the WST-1 assay was performed for 24, 48 and 72 hours. The WST-1 test results revealed that the nanofibers were not cytotoxic. Subsequently, the samples used in the WST-1 assay were subjected to a pathological examination. By the pathological examination, cells were found on the nanofibers in the 72 hour-samples. Antimicrobial efficacy testing was done in order to determine the efficacy of ornidazole. Distinct zones of inhibition were found in the nanofiber samples containing antibiotics. The results of our study may contribute to the next step, which is a in vivo study.