Ratlarda oluşturulan deneysel üveit modelinde ozon tedavisinin etkinliğinin araştırılması
Efficiency of ozone treatment in experimental rat uveitis model
- Tez No: 452342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Üveit göziçi inflamasyonla karakterize bir hastalıktır. Üveitte oluşan inflamasyon göziçi yapılarını etkileyerek görme kaybına neden olabilir. Bu nedenle tedavisinde inflamasyonun azaltılması hedeflenmektedir. Yapılan çalışmalarda ozon tedavisinin antiinflamatuar etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın amacı deneysel üveit modeli oluşturarak ozonun göziçi inflamasyonu azaltıp azaltmadığını tespit etmektir. Çalışma her biri 6 rattan oluşan 5 gruptan oluşmaktadır. Birinci grup (kontrol grubu) dışındaki tüm gruplara birinci günde sağ gözlerine intravitreal Konkanavalin A uygulandı. Uygulamadan sonra üveit oluşumu için 14 gün beklendi. İkinci gruptaki ratlara herhangi bir tedavi uygulanmadı (tedavisiz grup). Üçüncü gruptaki ratlara 14, 15, 17, 19 ve 21. günlerde intraperitoneal infliximab, 4. gruptaki ratlara 14.-21. günler arası her gün 0,7mg/kg dozunda intraperitoneal ozon ve 5. gruptaki ratlara 14.-21. günler arası her gün 0,1mg/kg dozunda subkonjonktival ozon uygulandı. Yirmibirinci gün gruplar arasında vitreus bulanıklık skorlaması yapıldı. Ratlar 22. gün sakrifiye edildi. Vitreus sıvıları 27 gauge iğne ile aspire edildi ve gözler enüklee edildi. Daha sonra vitreus sıvılarından ELISA yöntemi ile TNF-a, IL-1 ve IL-6 düzeyleri ölçüldü. Enüklee edilen gözlere hematoksilen eozin boyama ile histopatolojik inceleme yapıldı. Yirmibirinci gün yapılan skorlamada vitreus bulanıklığının tedavisiz grupta kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Uveitis is a disease that characterized by intraocular inflammation. Intraocular inflammation may damage important ocular tissues and cause vision loss. Thus, purpose of the treatment is to decrease inflammation. Ozone treatment has been reported to have antiinflamatuar effect. Purpose of this study was to investigate antiinflamatuar effect of ozone treatment in experimental uveitis model. Thirty wistar albino rats were assigned to five groups randomly (n=6). All groups (expect group 1) were administered intravitreal 1mg/ml Concanavalin A to right eyes. Rats were observed until 14th day for development of uveitis. Group 2 did not take any treatment. Intraperitoneal infliximab was injected to rats in group 3 at days 14, 15, 17, 19 and 21. Ozone was given to group 4 intraperitonally and group 5 subconjunctivally between 14th-21th days, everyday. Vitreous haze scores of all groups evaluated at 21th day to measure posterior segment inflammation clinically. All rats were sacrificed at 22th day. Vitreous samples aspired by 27 gauge needle to study vitreous cytokine levels (TNF-a, IL-1, IL-6) by ELISA and eyes enucleated for histopathological examination. According to vitreous haze scores, there was statistically significant inflammation in group 2 compared to group 1 (p0,05).