Ratlarda yapılan sleeve gastrektomi anastomozuna fibrin yapıştırıcı (tisseel) ve ankaferd'in etkisi (Deneysel çalışma)
Effects of ankaferd and fibrin sealent (tisseel) on anastomotic healing of sleeve gastrectomy in rats (Experimental study)
  1. Tez No: 452353
  2. Yazar: ALKAN SAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR ORUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş: LSG günümüzde oldukça sık yapılan bir cerrahi yöntemdir ve önemli komplikasyonlarından biri anastomoz hattından kaçak meydana gelmesidir. Günümüzdeanastomoz hattını güçlendirmek için çeşitli yöntemler denenmektedir. Birçok çalışmada anastomoz iyileşmesine olumlu etkileri saptanan ve aslında bir kanama durdurucu olan Fibrin Sealant'ı anastomoz üzerine uygulamak bu yöntemlerden bir tanesidir. Ankaferd' de ülkemizde üretilip, klinik kullanıma giren yeni nesil bir kanama durdurucudur ve Fibrin Sealant'tan (Tisseel(®); Baxter, Deerfield, IL) daha düşük bir maliyete sahiptir. İçerdiği etken maddelerin hemostazı sağlamasının yanı sıra antiödem, antioksidan, antibakteriyel, anjiogenik, gibi pek çok özelliği mevcuttur. Bu etkilerinden dolayı Ankaferd'in anastomoz iyileşmesine katkı sağlayıp, stapler hattını güçlendireceği düşünülerek böyle bir çalışma planlanmıştır.Bu çalışmada ratlar üzerinde uygulanan deneysel sleeve gastrektomi modelinde, kanama durdurucu olarak kullanılan Ankaferd ve klinik uygulamada stapler hattına kanama durdurucu ve stapler hattını destekleme amaçlı uygulanan Fibrin Sealant'ın, anastomoz iyileşmesine etkisi ve birbirlerine üstünlükleri araştırılmıştır. Materyal-Metod: Çalışmada, ağırlıkları 200-250 gram arasında değişen, 16 haftalık 30 adet dişi Wistar türü albino rat kullanıldı. Ratlar randomize 3 gruba ayrıldı. Üç gruba da 30mm'lik lineer stapler yardımıyla sleeve gastrektomi uygulandı. A grubuna stapler hattına herhangi bir destekleyici madde uygulanmadı. B grubunda anastomoz hattına Fibrin Sealant (Tisseel(®); Baxter, Deerfield, IL), C grubunda anastomoz hattına Ankaferd Blood Stopper (ABS) uygulandı. Ratlar 5.gün sakrifiye edildi ve anastomoz patlama basınçları ölçüldü, anastomoz üzerinden alınan doku örneğinden doku hidroksiprolin düzeyi çalışıldı ve histopatolojik inceleme yapıldı. Veriler PASW 22 (SPSS/IBM, Chicago, IL, USA) kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: LSG is a common surgical procedure performed today and one of the major complication is the occurrence of anastomotic leakage.Nowadays, various methods are being tested for reinforcement to staple line. Fibrin Sealent (Tisseel(®); Baxter, Deerfield, IL) is using as a blood stopper but some studies determinated that has a positive effects on anastomotic healing, so today it has been using on sleeve gastrectomy anastomosis. Ankaferd is also using as a blood stopper although many studies have shown the pos¬itive effects on anastomotic and wound healing, but none has assessed the effects of administering Ankaferd for sleeve staple line healing. To fill this study gap, this study investigated the effect of administration of Ankaferd on the healing of gastric anostomosis and compared with using Fibrin Sealent in a rat model. Methods: Thirty Wistar albino female rats were divided into three groups containing 10 rats each and were subjected to sleeve gastrectomy with lineer staple(two rows, 3.5 mm height–1.5 mm when closed, Echelon Flex powered vasculer stapler, Ethicon, Endo-Surgery, Cincinnati, OH, USA). Peroperatively, group A (the control group) was administered nothing, group B was administered Fibrin Sealent on staple line, and group C was administered Ankaferd on staple line. After sacrifice on postoperative day 5, anastomotic healing, burst pressure, tissue hydroxyproline levels, and his¬tological parameters were measured, and group values were compared via statistical analysis. Results: In this study effects of Ankaferd to sleeve gastrectomy anastomosis healing was investigated in terms of anastomosis bursting pressure, tissue hydroxyprolin levels and histopatholocally scores. Group B an C were found to have the highest mean tissue hydroxyproline levels. There is statistically significant difference in terms of tissue hydroxyprolin between groups.