Hidronefroz tanısı alan çocukların değerlendirilmesi, takibi ve prognozu
Assessment, follow-up and prognosis of children with hydronephrosis
  1. Tez No: 452358
  2. Yazar: BÜŞRA FİLİZ GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT SELDA BAYRAKCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hidronefroz, renal pelvis ve/veya renal kalikslerin genişlemesi olarak tanımlanır ve antenatal dönemde ultrasonografi ile en sık saptanan genitoüriner sistem anomalisidir. Antenatal hidronefroz sık görülmekle birlikte postnatal takibi ile ilgili görüş birliği yoktur. Bu çalışmada hastanemizde hidronefroz tanısı ile izlenen olgularınretrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Ocak 2010 – Haziran 2016 tarihleri arasında Pediatrik Nefroloji polikliniklerinde hidronefroz tanısı ile 1.5 yıl ve üzerinde takip edilen 203 hasta incelendi. Hastaların 95'inde (% 46.8) antenatal hidronefroz öyküsü mevcuttu. Çalışmaya dahil edilen 203 hastanın ilk USG'lerinde renal pelvis AP çaplarına göre 47'sinde hafif, 70'inde orta, 86'sında ağır derecede hidronefroz saptandı. İzlem süresi sonunda ise USG bulguları normal olarak değerlendirilen 59 hastanın 23'ü hafif, 19'u orta, 17'si ağır hidronefrozu olan hastalardı. İlk USG' ye göre hafif hidronefrozlarda tam iyileşme oranının fazla olduğu, hastanın ilk başvuru anında yapılan USG bulgularının prognozu hakkında önemli bilgiler verdiği saptandı. Postnatal USG'de hidronefroz derecesinin artması ile obstrüksiyon görülme riskinin ve cerrahi girişim sıklığının arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Hydronephrosis, defined as dilatation of renal pelvis and calyces. Itis the most common genitourinary system anomaly detected by USG during antenatal period.Although it is the most frequent genitourinary system abnormality; there is no consensus about evaluation and follow-up of these patients in postnatal period. In this study a total of 203 patients followed with hydronephrosis for at least 1.5 years, during the period between January 2010 and June 2016 were evaluated. History of antenatal hydronephrosis was present in 95 (46.8%) of the patients.According to the antero-posterior diameter (APD) of renal pelvis, measured in the first USG, 47 of them had mild, 70 had modarate, 86 had severe hydronephrosis. At the end of the follow-up period, 59 patients with normal USG findings were found to had mild hydronephrosis in 23 patients, moderate in 19 patients, and severe in 17 patients.It was determined that according to the first USG, patients with low grade of hydronephrosis had higher recovery rate and first USG findings gave reliable information about prognosis of patient.