Acil servis monitörlü gözlem hastalarında volüm durumu değerlendirmesi için pasif bacak kaldırma testi ile ana karotid arter akım paterninde meydana gelen değişikliklerin inferiyor vena kava çap ölçümleri ile karşılaştırılması
Comparison of common carotis artery flow changes by passive leg raising test with inferior vena cava diameter measurements for predicting volume status at emergency service critical patients
- Tez No: 452362
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİLARAS
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
 - Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Giriş ve amaç: Bu araştırmada acil servise başvuran monitorizasyon ihtiyacı olan hastalarda klinisyenin volüm durumu değerlendirmesi ve İVK'nın pasif solunumsal dinamik incelenmesi ile PBK testi öncesi ve sonrası ana karotid arter akım ölçümlerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Altı uygulayıcı tarafından monitörizasyon ihtiyacı olan acil servis hastalarında hem İVK hem de ana karotid arter ölçümleri gerçekleştirildi. Uygulayıcılar acil servis hekimleri içerisinde gönüllülük esasıyla seçildi. Hastalar dışlama ve dahil etme kriterlerine göre acil servis monitörize gözlem hastalarından seçildi. İlk karotid arter doppler ölçümleri 45° oturur pozisyonda yapıldı. Ardından hasta supin pozisyona alınarak İVK ölçümleri yapıldı. Çap ve kollaps yüzdesi ölçümleri yapıldı. Sonrasında PBK testi uygulanarak ana karotid arter ölçümleri tekrarlandı. Ana karotid arterden tepe sistolik kan akım hızı (PSV cm/s), diyastol sonu kan akım hızı (EDV cm/s), zaman ortalamalı maksimum akım hızı (TAmaks cm/s), zaman ortalamalı ortalama akım hızı (TAort cm/s), hız zaman integrali (VTİ cm) ölçümleri yapıldı. Ek olarak volüm durumu değerlendirilmesinde takip eden doktorun görüşü de kaydedildi. Verilerin analizinde Mann-Whitney U, ki-kare testleri kullanıldı. Uyum Spearman korelasyon testi ile değerlendirildi. Ana karotid arter ölçümlerinin İVK ölçümlerini ön gördürme gücü Receiver Operating Characteristics (ROC) analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Bu araştırmaya 191 hasta alındı. Dışlama kriterlerine uyan %25 hasta dışlandıktan sonra kalan 150 hasta ile analizler gerçekleştirildi. Araştırmaya alınan hastaların %54'ü (n=81) kadındı. Hastaların ortanca yaşı 62 (ÇAA:22, min:20, maks:92) yıldı. Hastaların takibini yapan doktorlarının volüm durumu görüşü ile ana karotid arter ölçümlerinden VTI ve TAmaks değerleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In this study, we aimed to compare the common caroid artery flow measurements before and after the passive leg raising(PLR) test with clinician's volume evaluation and vena cava inferior(VCI)'s passive respiratory dynamical examination at emergency department(ED) patients requiring monitorisation. Materials and methods: With six practitioner, we measured both VCI and common carotid artery at ED patients requiring monitorisation. Practitioners were chosen by volunteering amongst emergency physicians. Patients were chosen due to inclusion and exclusion criteria among monitorised patients. First carotid artery doppler USG measurements were done while patients were sitting at 45° up-right. Then, patients taken into the supine position for IVC measurements. Diameter and collapse percentages were measured. After that, carotid artery measurements were repeated after PLR test. Common carotid arterial peak systolic velocity (PS cm/s), end diastolic velocity (ED cm/s), time averaged maximum velocity (TAmax cm/s), time averaged mean velocity (TAmean cm/s), velocity time integral (VTI cm) measurements were done. In addition, physician's considerations regarding the volume status evaluation were noted. Mann-Whitney U, chi-square tests were used at data analysis. We evaluated consistency by Spearman correlation test. Predictive power of VCI measurements with common carotid artery measurements were analised with Receiver Operating Characteristics(ROC) analysis. Findings: 191 patients were included in this study. After excluding 25% of the patients due to exclusion criteria, analysis completed with 150 patients. 54%(n=81) patients were female. Median age was 62 (IQR: 22, min: 20, max: 92).