Hemodiyaliz ve periton diyalizi uygulanan hastaların arteriyel sertlik, volüm durumu ve antropometrik ölçümler bakımından karşılaştırılması
- Tez No: 452391
- Danışmanlar: UZMAN SİBEL DEMİRAL SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Çalışmamızda hemodiyaliz ve periton diyalizi tedavileri alan hastaların volüm durumu, arteriyel sertlik ve antropometrik ölçümler açısından karşılaştırılmasını amaçladık. Çalışmamıza 2014 Ocak-2015 Ocak arasında rutin kontrollerine gelen hemodiyaliz ve periton diyalizi hastaları ile yatan hastalar olmak üzere toplam 60 hasta dahil edildi.(44 hemodiyaliz 16 periton diyalizi) Olgu veri kayıt formumuzda belirtilmiş olan yaş, cinsiyet, ad-soyad, protokol numaraları, boy, kilo, vücut kitle indeksi, bel çevresi, triceps cilt kıvrım kalınlığı, komorbid hastalıklar, sigara kullanımı, hemoglobin düzeyleri ,parathormon, fosfor ve kalsiyum düzeyleri, ekokardiyografik olarak ölçülen sol atriyum boyutları ve ejeksiyon fraksiyonları kaydedildi. Hastaların ölçülen; nabız dalga hızı (NDH), sistolik kan basıncı (mmHg), diastolik kan basıncı (mmHg), ortalama kan basıncı(mmHg), kalp hızı (dakika) verileri, kaydedildi. Tüm veriler elde edildikten sonra SPSSv22 yardımıyla elektronik ortama aktarılarak, istatistiksel olarak analiz edildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p değerinin 0,05 ten küçük olması durumu olarak kabul edildi. Nabız dalga hızı ile yaş, kalsiyum düzeyi, sol atrium çapı, ejeksiyon fraksiyonu, vücut kitle indeksi arasında pozitif yönlü ilişki saptandı .Nabız dalga hızı ile bel çevresi, cinsiyet, diyaliz şekli, komorbid olarak diyabet ve hipertansiyon varlığı, hemoglobin düzeyi, fosfor düzeyi, albumin düzeyi arasında ilişki saptanmadı. Nabız dalga hızı sigara kullanan grupta kullanmayanlara göre anlamlı yüksek saptandı.(p25 olan gruba göre anlamlı olarak yüksekti.(p=0,027) Periton diyalizi ve hemodiyaliz grupları karşılaştırıldığında triceps cilt kıvrım kalınlığı, kalsiyum düzeyi, sistolik kan basıncı değişkenleri açısından istatistiksel anlamlı fark gözlendi. Periton diyalizi ve hemodiyaliz grupları arasında hemoglobin düzeyi, nabız dalga hızı, sol atrium çapı, fosfor düzeyi, parathormon düzeyi, albumin düzeyi, ejeksiyon fraksiyonu, diastolik kan basıncı değişkenleri için istatistiksel anlamlı fark gözlenmedi. Tüm hastalar ele alındığında, hemoglobin ile albumin düzeyleri, LDL kolesterol ile bel çevresi, LDL kolesterol ile triceps cilt kıvrım kalınlığı, parathormon düzeyi ile fosfor düzeyi arasında pozitif yönlü ilişki saptandı. (sırasıyla p değerleri:
Özet (Çeviri)
We aimed to compare volume status, arterial stiffnes and anthropometric measurements of patients who are treated with heamodialysis and peritoneal dialysis in our study. We included totally 60 patients 44 of whom are treated with heamodialysis and 16 of whom are treated with peritoneal dialysis to our study both inpatient and outpatient while they are routinely examined and checked between January 2014 and January 2015. Following datas are registered by researcher: age, sex, height, weight, body mass index, triceps skinfold thickness, smoking habit, waist circumference, blood hemoglobin, parathormon, calcium, phosphorus, albümin levels, comorbidities such as hypertansion, diabetes mellitus, coronary heart disease, left atrium diameter, pulse wave velocity. All data registered to and statistically analyzed by using SPSSv22. Appropriate statistical tests were used for each analysis. Results: Pulse wave velocity was higher among smokers.