Nazal valvüloplastide kullanılan klasik spreader greft ile oto-spreader flep tekniklerinin fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of functional results of auto-spreader flap and classical spreader graft techniques used in nasal valvuloplasty
  1. Tez No: 452402
  2. Yazar: HÜSEYİN SERDAR YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: UZMAN İLKER AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Nazal obstrüksiyon semptomu KBB kliniğinde sıklıkla karşımıza çıkan bir¬ sorundur. Bu şikayete en sık sebep olan patoloji ise nazal septum deviasyonudur. Nazal valv stenozları burun tıkanıklığının nadir nedenleri arasında yer almaktadır. Burun tıkanıklığı şikayetlerinin %13' ü nazal valv problemlerinden kaynaklanır. Nazal valv tıkanıklılığının tanısı hastanın şikayetleri ve anterior rinoskopi bulgularına göre konmaktadır. Fakat yıllardır nazal valv tıkanıklığının objektif tanısını koymak için değişik metotlar kullanılmıştır. (Akustik rinometri, akustik rinomanometri v.s.) Tedavisi cerrahi yaklaşımdır. Nazal valve yönelik birçok cerrahi teknik mevcuttur. Bu çalışmanın amacı valvuloplastide kullanılan cerrahi tekniklerden klasik spreader greft tekniği ile otospreader flap tekniğinin fonksiyonel açıdan karşılaştırılmasıdır. Her iki teknik, pre-operatif / post-operatif NOSE Skala değerleri ve pre-operatif / post-operatif akustik rinometri sonuçları ile karşılaştınldı. Post-operatif dönemde otospreader flep tekniği ile klasik spreader greft tekniği benzer sonuçlar verdi. Otospreader flep tekniği hızlı, kolay uygulanabilen, ekstra kartilaj doku materyali gerektirmeyen, nazal valvin doğal, esnek ve yaylanabilir yapısına daha benzer bir cerrahi yöntemdir. Postoperatif dönemde uygulanan akustik rinometri ve NOSE skala sonuçlarına göre her iki teknik de operasyon sonrası başarılı idi. İki teknik kendi arasında da kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Nasal obstruction symptom is a common problem in the ENT clinic. The most common etiological pathology is nasal septum deviation. Nasal valve stenoses are the rare causes of nasal obstruction. 13% of nasal obstruction complaints are caused by nasal valve problems. The nasal valve obstruction is diagnosed by patient complaints and anterior rhinoscopy findings. However, several different methods have been used for years to diagnose nasal valve obstruction objectively. (Acoustic rhinometry, acoustic rhinomanometry etc.) Its treatment is a surgical approach. There are several surgical techniques for nasal valve. The aim of the study is to compare the functionality of the classical spreader graft technique and the autospreader flap technique as the surgical techniques for valvuloplasty. Both techniques were compared by preoperative / postoperative NOSE Scale values and pre-operative / post-operative acoustic rhinometry results. In post-operative period, autospreader flap technique and classical spreader graft technique had similar results. Autospreader flap technique is a fast, easy to use method which does not require extra cartilage tissue material, this surgical method is more similar to the natural, flexible and springy structure of the nasal valve. The postoperative results of acoustic rhinometry and NOSE scale showed that both techniques were successful after the operation. There were no statistically significant differences between two techniques.